Spotkanie z Ritą Gombrowicz odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Rozmowę poświęconą w dużej części twórczości Witolda Gombrowicza poprowadził doktorant na Uniwersytecie Warszawskim Piotr Sadzik. Kolejnym punktem festiwalu było czytanie w ratuszu "Opętanych" – powieści, która w odcinkach była drukowana w prasie przed II wojną światową. Spotkanie, w którym uczestniczył m.in. znany aktor Jerzy Radziwiłowicz odbyło się w ratuszu.
Dziś natomiast - kwadrans po dwunastej - uczestnicy festiwalu włączyli się w Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza przy pomniku Jana Kochanowskiego. Na deptaku odbyła się też manifestacja literacka "Sienkiewicz – katastrofa naszego rozumu". Uwagi Gombrowicza o Sienkiewiczu czytał Mariusz Bonaszewski.
Z kolei o godzinie 17:00 w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" odbyła się rozmowa o najnowszej prozie polskiej, w której uczestniczyli zarówno jej znawcy – członkowie kapituły Nagrody Literackiej, jak i nominowani autorzy, natomiast o godz. 19:00 w muszli koncertowej wystąpili Maja Kleszcz i IncarNations. Po koncercie, w kinie studyjnym przy MCSW "Elektrownia" było natomiast można obejrzeć film "Geniusz" Michaela Grandage'a.
Laureat pierwszej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, przyznawanej przez prezydenta Radomia za debiut prozatorski, zostanie przedstawiony 4 września. Otrzyma 40 tysięcy złotych. Wyróżnienie ustanowił radomski samorząd, a współorganizatorem nagrody i towarzyszącego jej festiwalu literackiego jest Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Honorowym patronem nagrody jest Rita Gombrowicz. Gala finałowa rozpocznie się o godz. 18 w Zespole Szkół Muzycznych.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>