Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

W Radomiu rodzi się więcej chłopców. USC podsumowuje I półrocze 2014r.

UM Radom, mkj 2014-07-15 17:00:00

Mówi się, że choćbyś nie wiem jak unikał urzędu, są wydziały, których nie da się ominąć w swoim życiu. To stwierdzenie sprawdza się przede wszystkim w stosunku do Urzędu Stanu Cywilnego.

Pierwsza połowa roku minęła w radomskim USC jak zwykle pracowicie. Sporządzono 448 aktów małżeństw. Co ciekawe, jest to taka sama ilość, jak przed rokiem. Jednakże w czerwcu nastąpił dostrzegalny wzrost ilości ślubów konkordatowych - było ich ponad dwukrotnie więcej niż cywilnych. Ponadto, referat małżeństw wystawił 505 zaświadczeń do ślubu konkordatowego. Aż 80 procent par to osoby po raz pierwszy zawierające małżeństwo.

Ciekawostką jest, że w naszym USC w I półroczu 2014 roku zawarto 14 związków małżeńskich z obcokrajowcami. Głównie z obywatelami Wielkiej Brytanii czy Włoch, ale również Hiszpanii, krajów skandynawskich, a nawet Bangladeszu.

Pary przestępujące do złożenia przysięgi małżeńskiej to najczęściej osoby w równym wieku lub z niewielką jego różnicą, przy czym zazwyczaj mężczyzna jest starszy od kobiety o rok, dwa lata. Od każdej reguły są jednak wyjątki. Na ślubnym kobiercu stanęła i para, gdzie pan młody był starszy o 32 lata od panny młodej.

Śluby to jednak tylko część pracy w USC, aczkolwiek niewątpliwie jest to część bardziej przyjemna. W tym samym czasie do USC wpłynęło 259 postanowień rozwodowych oraz 6 orzeczeń separacji.

Są jednak pary, których staż małżeński napawa podziwem. Co tu ukrywać – nie każdemu udaje się wspólnie spędzić 50 albo więcej lat. Kilkudziesięcioletnie pożycie honorowane jest medalem przyznawanym przez Prezydenta RP. W tym roku USC gościł już 45 par, które przeżyły ze sobą co najmniej 50 lat Najbardziej doświadczeni małżonkowie świętowali 70.  rocznicę ślubu, ale często honorowane  też są jubileusze 60- i 65-lecia.

Do 8 lipca br.  zarejestrowano również 1834 urodzenia. Jesteśmy więc na plus - liczba sporządzonych aktów zgonu wyniosła 1595.

Rodzi się nieco więcej chłopców – przewaga nad liczbą dziewczynek wynosi  ciut więcej niż 1 procent. Najczęściej wybierane imię żeńskie to Lena, a męskie - Jan.

Wydano również 59 decyzji dotyczących zmiany imienia i nazwiska, a dotyczy to przede wszystkim osób rozwiedzionych.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy?  POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych