Przedszkole, podobnie jak poradnia będą pierwszymi tego typu samorządowymi placówkami w mieście. Wychowankami przedszkola będą dzieci z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym, z autyzmem, a także dzieci z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Natomiast pradnia będzie diagnozować dzieci i młodzież z autyzmem i z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.
- Zgłosił się do mnie Krzysztof Sońta - dyrektor wraz z nauczycielkami ze szkoły i mówi, że jest taka potrzeba, że są dzieci, które są dotychczas nieobjęte taką edukacją, że nie ma takiej placówki wśród placówek samorządowych i że jest na to subwencja - tłumaczy Ryszard Fałek - wiceprezydent Radomia - odpowiedzilany za sprawy oświaty.
Zespół Szkół Specjalnych nr 2 jest placówką przeznaczoną dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębszym oraz autyzmem, z dysfunkcjami narządów ruchu, wzroku, słuchu i niepełnosprawnościami sprzężonymi.
W szkole funkcjonują: wczesne wspomaganie rozwoju dzieci, oddziały przedszkolne, szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła przysposabiająca do pracy. Szkoła zapewnia bogatą ofertę zajęć rewalidacyjnych, szeroką gamę zajęć pozalekcyjnych rozwijających zdolności artystyczne, sportowe, techniczne, informatyczne oraz umożliwia udział w atrakcyjnych imprezach, wycieczkach i wyjściach.
- Z każdej strony jest bardzo pozytywny oddźwięk i ocena tego pomysłu - dodaje Ryszard Fałek. Według niego inicjatywa ta nie burzy dotychczasowego budżetu miasta, który już jest uchwalony. - Gdyby to miało być z własnych środków to mógłby to być pewien problem - przyznaje wiceprezydent.
W zepole szkół powstanie też poradnia specjalistyczna poradnia, która będzie diagnozować m.in. dzieci z autyzmem.
- U nas do tej pory takiej poradni nie było, a dzieci z Radomia musiały jeździć do Warszawy czy do Kielc. A przecież mamy fachowców na miejscu, którzy mają niezbędne kwalifikacje do tego rodzaju pracy. Nie ma problemu z otworzeniem takiej poradni. Dlatego w ślad za oczekiwaniami rodziców i nauczycieli urząd miejski przygotował projekt - wyjaśnia Ryszard Fałek.
Zarówno przedszkole jak i poradnia mają ruszyć od września 2014 r. W Przedszkolu będą przebywały dzieci od 3 roku życia do osiągnięcia „gotowości szkolnej”, nie dłużej jednak niż do 10 roku życia.
- Ilość oddziałów w przedszkolu będzie dostosowana do możliwości lokalowych. Dopiero po ustaleniu liczby dzieci, która zostanie przyjęta adekwatnie do niej będą zatrudnieni nauczyiele - mówi Ryszard Fałek.
Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały: ''Baza lokalowa Zespołu Szkół Specjalnych nr 2 w Radomiu przy ul. Lipskiej 2 pozwala na rozszerzenie oferty edukacyjnej, umożliwiając założenie i prowadzenie przedszkola specjalnego. Założenie tej placówki jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rodziców dzieci w wieku przedszkolnym cierpiących na różnego rodzaju dysfunkcje rozwojowe, uniemożliwiające tym dzieciom korzystanie z przedszkoli ogólnie dostępnych. Utworzenie przedszkola specjalnego zapewni płynne przejście dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych pomiędzy oszczególnymi etapami edukacyjnymi. Baza lokalowa obiektu położonego przy ul. Lipskiej 2 umożliwia prowadzenie zajęć z małymi dziećmi, które posiadają dysfunkcje rozwojowe. Budynek jest w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W ww. placówce funkcjonuje Zespół Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka. Obecnie Zespół Szkół Specjalnych nr 2 w Radomiu obejmuje wczesnym wspomaganiem rozwoju 58 dzieci. Część rodziców dzieci uczęszczających na wczesne wspomaganie deklaruje chęć umieszczenia swojego dziecka w ww. placówce, jeżeliby powstało tam przedszkole.''
W ostatnim czasie w Radomiu, podobnie jak w innych ośrodkach, odnotowuje się zauważalny wzrost dzieci z autyzmem i innymi zaburzeniami ze spektrum autyzmu. To obecnie najczęściej diagnozowane zaburzenia neurorozwojowe wśród dzieci w wieku 2-3 lat.
Zorganizowanie Poradni Specjalistycznej w Radomiu ma skrócić oczekiwanie na bezpłatną diagnozę, a oszczędzony czas będzie sprzyjać podjęciu wczesnej interwencji terapeutycznej tak istotnej w pracy z dzieckiem z autyzmem. Natomiast scentralizowanie w jednym miejscu diagnozy, wydania opinii oraz opracowanie programu terapii, zorganizowanie wsparcia dla rodziców i rodzin ma wspierać skuteczność terapii.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>
W Radomiu powstanie nowe przedszkole i specjalistyczna poradnia dla dzieci i młodzieży
Na wczorajszej sesji Rady Miejskiej rajcy przyjeli uchwałę zmieniającą nazwę Zespołu Szkół Specjalnych nr 2 na Zespół Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych w Radomiu. Zmiana nazwy ma związek z utworzeniem w ramach zaplecza istniejącej placówki nowych jednostek: publicznego przedszkola specjalnego i poradni psychologiczno – pedagogicznej dla dzieci z autyzmem. Obie mają ruszyć od września br.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu