- Obecnie realizujemy dwa projekty, „Lodołamacze stereotypów” oraz innowacyjny projekt ponadnarodowy „PI-PWP - Model regionalnego Centrum Kompetencji Technologicznych Green-Job”. Dotyczy on osób bezrobotnych poniżej 24 roku życia, którym wypracowane w projekcie narzędzia i procesy ułatwią oraz zwiększą szanse na podjęcie zatrudnienia w sektorze zielonej gospodarki. Projekt dopasowany jest do konkretnych potrzeb rynku pracy – powiedziała podczas środowej konferencji Katarzyna Kołodziejska, dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego.
- Skutkiem tych działań będzie powstanie nowego zawodu na rynku czyli operatora odpadów recyklingu. Wbrew pozorom nie jest to osoba, która stoi w komorze z odpadami. Zajmuje się ona poszukiwaniem firm, które skupują odpady lub je produkują, w dużym uproszczeniu – dodała.
Projekt realizowany jest na podstawie umowy zawartej przez ZDZ – Kielce (Projektodawca) z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Warszawie pełniącym rolę Instytucji Pośredniczącej II stopnia w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Green-Job ruszył w Radomiu 1 czerwca, a zakończy się w sierpniu 2014 roku. Do stycznia 2013 roku poprzez narzędzia przygotowane przez Instytut Technologii i Eksploatacji w Radomiu potrwa analiza pracodawców i ich potrzeb. Instytut, na bazie doświadczeń zagranicznych partnerów projektu oraz francuskich ekspertów, opracuje także program nauczania dla nowego zawodu. 18 listopada odbędzie się tygodniowa wizyta studyjna we Francji. Weźmie w niej udział osiem osób bezrobotnych oraz przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego. Podczas wizytacji 18-osobowa grupa odwiedzi szkoły, francuskie zakłady pracy, a także porozmawia z ekspertami z dziedziny zielonych zawodów.
W marcu 2014 roku rozpocznie się 320 godzinne szkolenie dla 30 osób poniżej 24 roku życia. Następnie, osoby te odbędą trzymiesięczne praktyki zawodowe u pracodawców związanych z recyklingiem i branżą metalurgiczną. Staże będą możliwe dzięki współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy. Kolejnym krokiem będzie upowszechnienie zawodu oraz zwrócenie się do Ministra Pracy o wpisanie „operatora odpadów recyklingu” do polskiego rejestru zawodów.
- W Radomiu utarło się, że tu się nic nie może udać. Nasza grupa jest przykładem tego, że jest odwrotnie. Piszemy projekty, a następnie je realizujemy. Dowodem tego jest właśnie Green-Job. Osoby, które ukończą projekt otrzymają francuski certyfikat upoważniający do wykonywania zawodu w całej Unii Europejskiej – powiedział Józef Bakuła, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu.
Eugeniusz Bąk, przedstawiciel klastra metalurgicznego oraz Izby Przemysłowo-Handlowej, podkreślił, że wciąż brakuje w Radomiu osób z wykształceniem technicznym i zawodowym. - W branży metalurgicznej jest zatrudnionych ponad 5 tysięcy osób, co roku ta liczba zmniejsza się o 2,5%, ponieważ brakuje osób z odpowiednimi kwalifikacjami. Wbrew powszechnej opinii branża metalurgiczna ma się w Radomiu dobrze, ale brak jej wykwalifikowanych pracowników. Powstaje tu luka, którą staramy się wypełniać. Prowadzimy spotkania już w gimnazjach. W ten sposób chcemy ich zachęcić do wybierania szkół zawodowych, a nie jedynie liceów ogólnokształcących Co ciekawe, operator odpadów recyklingu znajdzie także pracę w branży metalowej – wyjaśnił Bąk.
Projekt jest inicjatywą instytucji partnerskich: Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach – Centrum Kształcenia Zawodowego w Radomiu, Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu i Instytutu Technologii Eksploatacji Państwowego Instytutu Badawczego w Radomiu oraz partnerów z Francji (Greta GEPS, Federation de le Plasturgie).
W środowym spotkaniu wzięli udział: Eugeniusz Bąk – Klaster metalurgiczny, Izba Przemysłowo-Handlowa, Alicja Sadłowska – Instytut Technologii i Eksploatacji, Krzysztof Ferensztajn – wiceprezydent Radomia, Katarzyna Kołodziejska – dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego, Józef Bakuła – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu oraz Krzysztof Linowski – wicedyrektor szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego.