Według statystyk większość samobójców to mężczyźni (ponad 80 procent), a najczęściej wybieraną przez nich metodą jest powieszenie się.
Jak informuje Justyna Leszczyńska z Komendy Miejskiej Policji w Radomiu w 2013 roku na terenie miasta i powiatu doszło do 55 samobójstw, podczas gdy dla porównania w roku 2003 było ich tylko 25. Także na Mazowszu odnotowano znaczący wzrost. - Jeżeli chodzi o rok 2003 na terenie Mazowsza odnotowaliśmy 336 samobójstw (290 mężczyzn i 46 kobiet), natomiast w roku 2013 była to już liczba 525 osób (457 mężczyzn i 68 kobiet).
- Rosnąca liczba samobójstw to odzwierciedlenie obecnej sytuacji społeczno-gospodarczej. Problem samobójstw dotyczy osób w różnym wieku i zwykle jest związany z ich sytuacją społeczno-ekonomiczną. Samobójstwa często mają swoje źródło stanach depresyjnych. Niejednokrotnie zaczyna się od tego, że osoba traci pracę, przez wiele lat nie może znaleźć nowej, co powoduje szereg skutków, m.in. utratę statusu życiowego, prowadzi do rezygnacji z dalszych poszukiwań i spadku samooceny, a w konsekwencji negatywnej wizji przyszłości. W przypadku mężczyzn dochodzi problem w postaci zmniejszenia roli ojca i spadku jego autorytetu. Bo jak ktoś, kto sam nie radzi sobie z własnym życiem może organizować życie rodziny? - pyta dr Anna Zamkowska, kierownik Katedry Pedagogiki i Psychologii na Uniwersytecie Techniczo-Humanistycznym.
Socjolodzy zwracają uwagę, że na co dzień tysiącom ludzi towarzyszy lęk o przyszłość i brak pewności co do utrzymania się na rynku pracy. Ale powodów samobójstw może być więcej i zwykle jest tak, że różne kłopoty rodzinne, finansowe niepowodzenia osobiste kumulują się w czasie przez co człowiek nie widzi już innego wyjścia z danej sytuacji.
Poza kłopotami w relacjach z innymi, trudnościami w sferze materialnej do czynników sprzyjających podjęciu decyzji o samobójstwie eksperci zaliczają chorobę psychiczną, stany depresyjne i nadużywanie alkoholu.
Szokujące fakty są takie, że niemal połowa samobójców to osoby mające dzieci, a także, że w grupie osób pomiędzy 7 a 19 rokiem życia samobójstwa stanowią drugą przyczynę zgonów.
- Najczęściej występującymi obecnie typami samobójstw są samobójstwa egoistyczne i anomijne (wg typologii Durkheima). Samobójstwo egoistyczne występuje, gdy jednostka nie jest zintegrowana ze społeczeństwem w stopniu wystarczającym i zmuszona zostaje zaufać jedynie własnym możliwościom. Jednak nie jest wstanie podołać dużym wymaganiom, które nakłada na nią społeczeństwo, zarówno w pracy jak i w życiu osobistym. Osobista porażka, która jest wynikiem niepowodzeń zawodowych, braku spełnienia, prowadzi właśnie do samobójstw - mówi Michał Załęski - socjolog.
- Drugim najczęściej występującym typem samobójstw jest samobójstwo anomijne. O samobójstwie takim mówimy, gdy osoba odczuwa bezsens, nie posiada przyjaciół, wsparcia, nie identyfikuje się również z żadną grupą. Panujący kryzys ekonomiczny i społeczeństwo konsumpcyjne, w których zachwiane zostały wartości religijne, idee, często pchają w kierunku radykalnych rozwiązań - dodaje Załęski.
Jak się okazuje, większość niedoszłych samobójców daje wcześniej pewne sygnały świadczące o ich zamiarach. Ale czy jesteśmy na tyle spostrzegawczy, otwarci i wrażliwi by na czas je dostrzec?
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>