W Radomiu od lat prowadzony jest gminny program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. Ukierunkowany jest nie tylko na pomoc osobom uzależnionym, ale także ich rodzinom. Dużo w nim miejsca poświęca się młodzieży i dzieciom, by aktywnie spędzały wolny czas, z dala od wszelkich używek. – Najczęściej osoby, których problem dotyczy nie uświadamiają sobie że tego, wciąż tę myśl odsuwają. To uświadomienie sobie problemu i zwrócenie się o pomoc jest pierwszym krokiem do wyleczenia – mówi Anna Białkowska.
Zdaniem wiceprezydent w Radomiu nie istnieje dziś jedna i pełna baza miejsc zbierająca w jedno grupy wsparcia, organizacje, stowarzyszenia i placówki, w których uzależnieni a głownie ich bliscy mogą szukać pomocy. – Potrzebującym wsparcia żonom, mężom, dzieciom – bo to oni najczęściej zwracają się o pomoc - brakuje informacji, gdzie mogą się zgłosić jeśli mają jakiekolwiek kłopoty. Mamy prężnie działające organizacje pomocowe zajmujące się poszczególnymi problemami, alkoholizmu, narkomanii, molestowania, mobbingu, przemocy. Trzeba je tylko zorganizować, usystematyzować i podać jako gotową całość mieszkańcom – mówi wiceprezydent.
Odpowiedzialnym za stworzenie pełnej listy organizacji został dyrektor MOPS. - Listę będziemy publikować na stronach miejskich, MOPS-u, naszego szpitala, Ośrodka Interwencji Kryzysowej, we wszystkich punktach zespołów pracy socjalnej a także w lokalnych mediach – wymienia wiceprezydent.
Baza danych ułatwi pracę miejskiego telefonu zaufania, który Anna Białkowska zamierza uruchomić w Radomiu. – Telefon zaufania to drugi po stworzeniu pełnej listy krok. Wiem, że działa u nas telefon zaufania obsługiwany de facto przez Caritas. Pod miejski telefon zaufania będzie można zadzwonić ze wszystkimi problemami dotyczącymi wszelkich uzależnień. Dyżurny specjalista udzieli porady, pełnej informacji i jeśli trzeba przekieruje w odpowiednie miejsce – informuje nasza wiceprezydent.
Jak zapewnia, będzie starała się by plany te zostały zrealizowane jak najszybciej, najlepiej przed wakacjami. – Żeby zapewnić całodobową obsługę telefonu potrzeba kilka osób. To wyzwanie finansowe, z którym musimy sobie poradzić. Czy zajmie się tym jedna organizacja, czy też dyżurować będą specjaliści z kilku placówek – to musimy organizacyjnie dograć - mówi.
Wiele osób twierdzi, że pomocne w zwalczaniu uzależnień alkoholowych byłoby ograniczenie miejsc sprzedaży alkoholu. Czy miasto może ograniczyć ich liczbę? – Istnieją przepisy ograniczające otwieranie takich punktów w pobliżu szkół, przedszkoli, kościołów. Resztę reguluje rynek, a do nas ludzi należy świadomy wybór. Natomiast jestem przeciwna jakiejkolwiek reklamie alkoholi, czy papierosów – odpowiada wiceprezydent Anna Białkowska.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>