Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

W Porcie Lotniczym Radom pracują zwierzęta [ZDJĘCIA]

K.S. 2014-09-06 08:00:00

Przestrzeń powietrzna nad radomskim lotniskiem (tak jak na innych lotniskach) wymaga ingerencji ptaków drapieżnych, które odstraszają inne ptaki, zapewniając tym samym bezpieczeństwo lotu i lądowania samolotów w porcie. W Radomiu dba o to sokolnik, Artur Zarzycki oraz jego ptaki: sokoły Frida i Aria oraz jastrząb Harris.

Artur Zarzycki pracuje jako sokolnik już osiem lat. Jest miłośnikiem przyrody, bacznym obserwatorem zachowań ptaków, dlatego zajął się tresurą sokołów i jastrzębi. Ptaki te świetnie nadają się do pracy nad lotniskiem, spełniając bardzo ważną funkcję.

- Ptaki te odstraszają inne, m.in. gawrony, kruki, szpaki, bociany, czaple, gołębie. Rzecz w tym, by uniknąć zderzeń samolotów z ptakami - mówi Artur Zarzycki.

Na radomskim lotnisku pracują Aria i Frida - sokoły i jastrząb Harris. - Obserwuję lotnisko cały czas. Dostaję również informacje, kiedy będzie leciał jakiś samolot, wtedy wyruszam na teren lotniska i wypuszczam ptaki. Poza tym pracownicy znajdujący się na płycie lotniska, którzy zauważą jakieś ptaki nad lotniskiem, informują mnie o tym bezpośrednio. Wtedy też rozpoczynam akcję. Odstraszanie ptaków musi być wykonywane cały czas, żeby ptaki wiedziały, że lotnisko nie jest odpowiednim miejscem do ich pobytu - wyjaśnia sokolnik.

Układanie ptaka drapieżnego nie jest łatwą sprawą. Potrzeba na to dużo czasu i cierpliwości. - By ptak się do nas przyzwyczaił i zrozumiał, kim dla niego jesteśmy, trwa kilkanaście dni. Ptak musi nas kojarzyć przede wszystkim z jedzeniem. Za każdą czynność sokół czy jastrząb otrzymuje nagrodę w postaci kawałka mięsa. Ptaki te żywią się małymi zwierzętami. Trzeba je karmić systematycznie. Kiedy ptak jest już ułożony, pozwalam mu się wylatać. To tak, jak wyprowadzanie psa na spacer. Nie boję się, że ptak do mnie nie wróci, bo on wie, że ja mam jedzenie, którego on potrzebuje - tłumaczy Artur Zarzycki.

Sokolnik i jego ptaki drapieżne latające nad lotniskiem to niejedyny sposób na odstraszenie niepożądanych na płycie lotniska zwierząt. - Można je odstraszyć również za pomocą strzelania racami w powietrze, za pomocą głośników emitujących różne dźwięki imitujące zwierzęta czy też za pomocą psów, a konkretnie border collie. Sokolnik pracujący w Porcie Lotniczym Radom używa również swojego psa, wyżła - mówi Kajetan Orzeł. Te sposoby również będą wykorzystywane na radomskim lotnisku w niedalekim czasie.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy?  POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych