- Projekt jednostki został stworzony 5 lat temu, wówczas nie było jeszcze pewnych technologii, które są teraz obecne na rynku, dlatego potrzebna jest jego aktualizacja. Mam tu na myśli przede wszystkim oświetlenie ledowe, które wtedy nie zostało w ogóle uwzględnione. Zastanawiamy się także nad tym, jak wykorzystać różne technologie z zakresu odnawialnych źródeł energii. Chcemy wykorzystać to, co daje technologia, a zastosowanie nowych rozwiązań z pewnością przyniesie oszczędności – mówi Paweł Frysztak, komendant straży pożarnej w Radomiu.
Przypomnijmy, że nowa siedziba Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 powstanie przy ul. Rodziny Ziętalów. Cała inwestycja ma pochłonąć ok. 11, 5 mln złotych, środki pochodzą z budżetu państwa. Starania o wybudowanie nowej siedziby trwają od 2008 roku. Wówczas miasto przekazało straży działkę pod inwestycję, a także sfinansowało powstanie projektu.
Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza zabezpiecza północną część Radomia oraz powiatu radomskiego. Jest to druga co do wielkości jednostka wyjazdowa. Jednostka oprócz rutynowych działań zajmuje się także ratownictwem chemiczno-ekologicznym. Lokale, w których obecnie znajduje się jednostka, znajdują się na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i są przez straż wynajmowane, co generuje dodatkowe koszty. - Prace nad aktualizacją projektu potrwają jeszcze około miesiąca, a następnie złożymy całą dokumentację i zostanie ogłoszony przetarg na budowę – dodaje komendant.