Wypadek ten, (o którym pisaliśmy tu) i jego okoliczności potwierdzają fakt, jaki wynika z policyjnych statystyk. Najwięcej osób ginie w piątki i przy bardzo dobrych warunkach atmosferycznych. A najczęstszą przyczyną wypadków jest nadmierna prędkość.
Jaka jest "recepta" na wypadek? To kuriozalne, ale dochodzi do nich w czasie dobrych warunków atmosferycznych, między godz. 13 a 20 w czwartki, piątki i soboty, na prostym odcinku drogi, kiedy kieruje mężczyzna w wieku od 25 do 39 lat. A najwięcej ludzi ginie w piątki, soboty i niedziele. Jednak pocieszający jest fakt, że ogólna tendencja dotycząca liczby ofiar śmiertelnych jest malejąca.
Wg danych KWP z siedzibą w Radomiu w 1999 roku na drogach naszego garnizonu zginęło 654 osoby, w 2012 roku 400 osób, a w 2013 roku 348.
Rozważając liczby ofiar wypadków garnizonu mazowieckiego w kategoriach zabitych i rannych, należy zauważyć, że ponad jedna dziesiąta (11%) ofiar wypadków zaistniałych w kraju to osoby, które straciły życie w wyniku zdarzeń zaistniałych na terenie podległym KWP z/s w Radomiu, co niestety w tej kategorii daje nam niechlubne pierwsze miejsce w kraju (dane za 2012r.)
- Na Mazowszu istnieje największe zagrożenie wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Tutaj łączy się mnóstwo dróg krajowych i wojewódzkich. Dlatego rozpoczynamy w tym roku działania, które mają na celu ograniczyć liczbę zabitych o połowę i liczbę poszkodowanych o co najmniej 40%. Na pewno w tym roku zwiększymy liczbę patroli policji na drogach. Pojawi się dodatkowo 18 patroli, które będą czuwać i reagować na niewłaściwe zachowanie w ruchu drogowym - informował w lutym br. Jacek Mnich, naczelnik wydziału ruchu drogowego KWP zs. w Radomiu.
Policja będzie kładła szczególny nacisk na bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, będzie karać kierowców za szybką jazdę i jazdę po alkoholu. - Dla tych zachowań nie będzie tolerancji - ostrzegał Jacek Mnich.
Wracając do wczorajszego wypadku w Radomiu, warto dodać, że na skrzyżowaniu ulic Mireckiego / Wernera / Szarych Szeregów od 2007 do 2012 roku doszło do 140 zdarzeń drogowych, w których ranne zostały 24 osoby. - Jest to jedno z najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań w Radomiu. - Niestety do tej pory nie były podejmowane działa zmierzające do zmiany tego stanu rzeczy - mówi Sebastian Pawłowski z Bractwa Rowerowego.
Niedawno Instytut Badawczy Dróg i Mostów wydał opracowanie "Metoda oraz wycena kosztów wypadków i kolizji drogowych na sieci dróg w Polsce na koniec roku 2012":
Obliczono koszty jednostkowe wypadków i kolizji drogowych, które w 2012 roku wyniosły:
- koszt jednostkowy ofiary śmiertelnej – 2,5 mln zł;
- koszt jednostkowy ofiary ciężko rannej – 1,1 mln zł;
- koszt jednostkowy ofiary lekko rannej – 15 tys. zł;
- koszt jednostkowy straty materialnej wypadku – 80 tys. zł;
- koszt jednostkowy kolizji drogowej – 15 tys. zł.
W związku z powyższym koszty zdarzeń na skrzyżowaniu Mireckiego / Wernera / Szarych Szeregów wyniosły około 7 mln zł (21 wypadków, 119 kolizji, 3 osoby ciężko ranne, 21 lekko rannych)!
W celu poprawy bezpieczeństwa na tym skrzyżowaniu w pierwszym etapie Bractwo Rowerowe proponuje instalację systemu fotoradarów rejestrujących nie tylko przekroczenia dopuszczalnej prędkości, ale również przejazdy na czerwonym świetle. Koszt takiej instalacji wynosi 200-250 tysięcy złotych. - W drugim etapie w naszej ocenie należałoby pomyśleć o przebudowie skrzyżowania na skrzyżowanie z ruchem okrężnym - mówi Sebastian Pawłowski.
Policjanci zachęcają byśmy wszyscy, jako uczestnicy ruchu dbali o bezpieczeństwo swoje i innych. Jeśli widzimy kierowcę, kóry zachowuje się na drodze w sposób stwarzajacy zagrożenie - powinnismy natychmiast powiadomić o tym policję. Być może tym samym przyczynimy się do tego, by uratować komuś życie.
Na stronie internetowej KWP zs. w Radomiu widnieje informacja o akcji "Pirat - Stop". Jeżeli ktoś jest świadkiem brawurowej jazdy innego kierowcy, niech poinformuje o tym policję. Może też nagrać krótki film z tego zdarzenia i przysłać go na adres: pirat.kwp@ra.policja.gov.pl
- Pomoc obywateli w zachowaniu bezpieczeństwa na drodze to kreowanie społeczeństwa obywatelskiego. Poza tym bezpieczeństwo w ruchu drogowym to nasza wspólna sprawa - mówi Mnich.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>