Współorganizatorami konferencji piątkowej byli: Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce oraz radomskie oddziały: Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Rolnictwa ,Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie i Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Warszawie Oddział w Radomiu. Henryk Skórnicki, dyrektor radomskiego oddziału Centrum Doradztwa poinformował, że konferencja jest organizowana w ramach Radomskich Dni Techniki. Tematyka dotyczy wspólnej polityki rolnej po 2015 roku. Po wysłuchaniu wykładów i dyskusji nastąpiła prezentacja w Centrum Praktycznego Szkolenia i Innowacji Małego Przetwórstwa na poziomie gospodarstwa. Centrum uruchomiło w Radomiu dwa małe obiekty-przetwórstwa mięsnego(masarnia) oraz przetwórstwa owoców i warzyw. W Chwałowicach funkcjonuje mały młyn. W przygotowaniu jest moduł przetwórstwa mleka. Moduły czyli małe obiekty przetwórcze demonstruje się, by rolnikom uzmysłowić możliwość zajęcia się także przetwórstwem, a dzięki temu przejęcia dochodów, które obecnie stają się udziałem pośredników. Wykładali: dr Mirosław Drygas - Dyrektor Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk i Henryk Skórnicki, dyrektor oddziału radomskiego Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.
Program dzisiejszego Regionalnego Forum Dyskusyjne przedstawia się następująco:
Debatę poprowadzi Sławomir Siezieniewski z TVBP Info. Uczestników powitają Jacek Safuta – dyrektor Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego i prof. UTH, dr hab. Sławomir I. Bukowski, prorektor radomskiego Uniwersytetu.
O godz. 10.50 – wystąpienia posłów Parlamentu Europejskiego: Jarosława Kalinowskiego („Aktualny stan prac w Parlamencie Europejskim dotyczący przyszłości WPR”) i Adama Bielana („Historia i walka o wyrównanie dopłat bezpośrednich”). Po wykładach – pytania i dyskusja.
O godz. 12.00 – wystąpienia ekspertów – Zbigniewa Fąfary z Komisji Europejskiej ( „Reforma WPR – rozwój obszarów wiejskich”), Waldemara Guba z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Główne stanowiska Rządu RP i roli filaru I WPR”) oraz prof. dr hab. Wiesława Dembka z PWSOŚ/ITP. („Współczesne dylematy ochrony środowiska na obszarach wiejskich”). Po wystąpieniach ekspertów – pytania i dyskusja.