Przedświąteczny czas zakupów to idealny okres dla internetowych oszustów, którzy wykorzystują okazję by wyłudzić pieniądze od internautów. Zachęcają atrakcyjnymi cenami i obietnicą szybkiej dostawy towaru, który niestety coraz częściej nie dociera do nas.
-Wybierając zakupy przez Internet pamiętajmy o podstawowych zasadach ostrożności. Przede wszystkim pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego. Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych - radzi Justyna Leszczyńska z KMP w Radomiu.
Przed zakupem w wirtualnym sklepie zasięgnijmy opinii o nim i sprawdźmy jego rzetelność. Można to zrobić u znajomych lub na forach internetowych. Zwracajmy też uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. Wtedy, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy tam zadzwonić. Gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność.
- Uważajmy także na super okazje. Zbyt niska cena za stosunkowo drogi przedmiot powinna wzbudzić naszą czujność. Dokładnie zapoznajmy się z ofertą, przeczytajmy opis – powinien szczegółowo opisywać przedmiot, który nas interesuje. Przyjrzyjmy się zdjęciom. Jeżeli są słabej jakości albo są to zdjęcia pobrane ze strony producenta, warto poprosić sprzedającego, aby przesłał więcej zdjęć, pokazujących detale interesującego nas przedmiotu. Sprzedający powinien w ofercie precyzować dostępne formy zapłaty za przedmiot oraz opcje jego dostarczenia- ostrzega rzeczniczka komendy miejskiej.
Zakupy w sieci są wygodne, szybkie, a i często dużo tańsze niż w tradycyjnych sklepach. Zachowajmy jednak rozsądek. Musimy mieć świadomość, że skorzystanie z najtańszej oferty może oznaczać zakup produktu gorszego gatunku. Oczywiście w aukcjach internetowych biorą udział hurtownicy, którzy eliminując pośredników są w stanie oferować towary po dużo niższej cenie, jednakże warto pamiętać, że nikt nawet hurtownik nie sprzeda towaru poniżej jego wartości. Zarówno w witrynach sklepów internetowych jak i serwisach aukcyjnych umieszczane są zdjęcia oferowanych produktów. Warto je oglądać dokładnie, a w razie niejasności kontaktować się ze sprzedającym. Brak odpowiedzi na korespondencję lub utrudniony, ewentualnie całkowity brak kontaktu telefonicznego powinien dać nam do myślenia.
- Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Radomiu niemal codziennie otrzymują zgłoszenia dotyczące niekorzystnego rozporządzania mieniem za pośrednictwem portali aukcyjnych. Oszukane osoby dokonały wpłaty pieniędzy na podany przez sprzedawcę rachunek, jednak zakupionego towaru ani zwrotu pieniędzy nie otrzymali - mówi Justyna Leszczyńska.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>