''Ujęty w art. 190a typ przestępstwa, powszechnie nazywany stalkingiem (z ang. stalker – natręt, osoba śledząca, podkradająca się), jest jednym z najnowszych w naszym prawie karnym. Wprowadzony ustawą z dnia 25 lutego 2011 r., wszedł w życie 6 czerwca. Regulacja ta była odpowiedzią na coraz częstsze sytuacje, w których dane zachowanie było odbierane jako wyjątkowo uciążliwe i uprzykrzające życie.'' - informuje portal http://karne.pl/stalking.html
Ofiarami stalkingu mogą być bardzo różne osoby jak na przykład: były małżonek, partner życiowy, gwiazda sportu lub pop kultury, sławny dziennikarz, polityk; zdarza się, że ofiarą stalkera pada całkiem obca dla prześladowcy i wręcz przypadkowa osoba.
- Z policyjnych statystyk z garnizonu mazowieckiego wynika, że w pierwszym półroczu 2012 roku w całym województwie przyjęto 118 zgłoszeń o stalkingu, a w samym powiecie radomskim było takich zgłoszeń 20. Około 1/4 tych spraw do tej pory zostały zakończone jako postępowanie wykryte - ustalono sprawcę, niektóre zostały umorzone lub są w toku - powiedziała nam Alicja Śledziona, rzecznik Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Radomiu.
Doświadczenie wskazuje, że o wiele częściej prześladowane są kobiety niż mężczyźni. -Najczęściej sprawca wysyła smsy, nęka telefonami, wybiera drogę e-mailową lub dokonuje szkalujących, fałszywych wpisów na różnorodnych forach internetowych. Czasami sprawca może dążyć do osobistego kontaktu, obserwuje, śledzi swoją ofiare - mówi Śledziona.
Z badań psychologicznych prowadzonych w Niemczech, Kanadzie i USA wynika, iż prześladowcy nie prezentują zachowań aspołecznych charakterystycznych dla osobowości nieprzystosowanej, posiadają jednak cechy paranoiczne i narcystyczne. Charakteryzują się oni: niską tolerancją na niepowodzenia i na brak akceptacji ze strony otoczenia, skłonnością do zniekształconego postrzegania rzeczywistości i błędną interpretacją zachowań innych ludzi, natarczywym i czasem agresywnym domaganiem się swoich praw bez zwracania uwagi na czyjeś uczucia i potrzeby, nieumiejętnością utrzymania trwałych relacji, egoizmem i ogromną chęcią zwrócenia na siebie uwagi, brakiem empatii.
Osoba, która jest nękana powinna zachowywać wszelkie wiadomości od prześladowcy, może prowadzić notatki, kiedy ów do niej dzwonił lub wystawał pod jej drzwiami. Wszystko to może zostać wykorzystane jako dowód w sprawie.
Jakie działania może podjąć policja? - W pierwszej kolejności chcemy działać prewencyjnie - ostrzegamy, aby zbyt pochopnie nie podawać swoich danych (nr telefonu, adresu internetowego), roztropnie nawiązywać nowe znajomości - szczególnie w świecie wirtualnym.
Jeżeli już staniemy się ofiarą stalkera - należy zgłosić się w najbliższym komisariacie i złożyć zawiadomienie o przestępstwie. Na tej podstawie może być wszczęte postępowanie karne - wyjaśnia rzecznik.
Policja i prokuratura będą w toku postępowania zbierać materiał dowodowy i ustalać sprawcę przestępstwa. Materiał dowodowy może być podstawą dla prokuratury do sporządzenia aktu oskarżenia i skierowania go do sądu. Bardzo istotne jest to, że oprócz kary do 3 lat pozbawienia wolności za stalking sąd wobec sprawcy może orzec zakaz kontaktowania się, zbliżania do pokrzywdzonego.