Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Umarł, by zmartwychwstać i zbawić lud - rozpoczyna się Triduum Paschalne

K.S. 2014-04-17 16:00:00

Triduum Paschalne to integralna część świąt wielkanocnych. Rozpoczyna się w Wielki Czwartek, a kończy w Wielką Niedzielę zmartwychwstaniem Jezusa. Symbolikę poszczególnych dni Triduum Paschalnego wyjaśnia nasz rozmówca, ks. Piotr Zamaria z parafii Św. Wacława w Radomiu. Dziś Wielki Czwartek. 

Przeżyj całe Triduum Paschalne. W niedzielę wielkanocną jest już po świętach

- My bardzo często patrzymy na Wielkanoc przez pryzmat przygotowania koszyczka w Wielką Sobotę i przez rezurekcję. Ale z punktu widzenia samej liturgii, to w niedzielę wielkanocną jest już po świętach dlatego, że grób jest pusty. Święta Wielkanocne rozpoczynają się tak naprawdę w Wielki Czwartek wieczorem Mszą Wieczerzy Pańskiej i kończą się rezurekcją w niedzielę rano. Święta Wielkanocne to świętowanie najważniejszej naszej prawdy wiary, czyli przejście Jezusa ze śmierci do życia. W niedziele Jezus zmartwychwstaje, ale by móc to zrobić, musiał najpierw umrzeć - musimy mieć tego świadomość i równie świadomie przejść wraz z Nim etap śmierci i powrotu do życia. To składa się na trzy dni, czyli Triduum Paschalne.

Siu generis - raz w roku

- Triduum Paschalne przeżywamy tylko raz w roku. To niepowtarzalna liturgia. Jest ona bardzo bogata w symbole. To odzwierciedlenie tych wydarzeń, które są opisane w Ewangeliach od momentu, kiedy Jezus spożywa ostatnią wieczerzę ze swoimi uczniami, aż do poranka zmartwychwstania.

Tylko jedna msza w ciągu dnia w ornacie czerwonym

- W Wielki Czwartek odbywa się Msza Wieczerzy Pańskiej. To początek Triduum. To jedna jedyna msza sprawowana w kościołach parafialnych. Do południa jest tylko Msza Święta Krzyżma w kościele katedralnym sprawowana przez biskupa. Jeśli zetknęlibyśmy się z koniecznością zorganizowania pogrzebu, uroczystości w Triduum się odbędą, ale bez ofiary mszy świętej. Msza w Wielki Czwartek ukazuje spotkanie Jezusa z Jego uczniami podczas ostatniej wieczerzy przed cierpieniem i śmiercią. To też pamiątka ustanowienia Eucharystii.

Myje nogi uczniom jak sługa

- Obrzęd rzadziej spotykany w parafiach, ale zdarza się, że sięga się do jego symboliki, bo widzi się jego głęboką wymowę. Obmycie nóg to postawa służby i miłości do ludzi, którą Chrystus pokazał. Podczas Ostatniej Wieczerzy Jezus wstaje od stołu, przepasuje się prześcieradłem, przyklęka przed uczniami i obmywa im nogi. Zwyczaj obmywania nóg odwiedzającym dany dom ma też korzenie historyczne. Ta funkcja należała do niewolników. Świat rzymski tak funkcjonował. To był znak uniżenia.

Ciemnica - miejsce oczekiwania na wyrok

- Na zakończenie mszy świętej kapłan przenosi Hostię do ciemnicy. To taki boczny ołtarz sporządzany specjalnie na Triduum Paschalne. To odbicie wydarzeń, które nastąpiły po Ostatniej Wieczerzy, czyli moment pojmania Jezusa i osadzenia go w więzieniu. Jezus został pojmany w Ogrodzie Oliwnym. Tam się modlił. Szybko go osądzono. Wydano wyrok skazujący - Jezus ma umrzeć.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych