Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest każdego roku 7 kwietnia, aby uczcić rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia ( WHO) w 1948 roku. Co roku jest wybierany temat przewodni z zakresu zdrowia publicznego, który w danym okresie wymaga szczególnej uwagi. Obchody Światowego Dnia Zdrowia stwarzają możliwość podjęcia wielu działań, których efektem jest poprawa stanu zdrowia. Tegoroczne hasło: „CHOROBY PRZENOSZONE PRZEZ WEKTORY”
Pojęcie „wektory” oznacza organizmy żywe (komary, kleszcze, muchy itp.), które w trakcie swojego cyklu życiowego przenoszą mikroorganizmy chorobotwórcze (bakterie, wirusy, pierwotniaki itp.); a także inne pasożyty (płazińce, obleńce). W ten sposób przyczyniają się do szerzenia wśród ludzi groźnych chorób zakaźnych i pasożytniczych. Z tymi chorobami można zetknąć się zarówno w Polsce jak i podczas wyjazdów do krajów strefy tropikalnej. W kraju zagrażają nam m.in. borelioza ( choroba z Lyme) i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM), a w tropikach liczne choroby przenoszone min przez komary – malaria, żółta gorączka, gorączka denga i gorączka zachodniego Nilu. Niektóre z nich, w ostatnich latach zaczęły stanowić poważny problem zdrowotny.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Radomiu, Sekcja Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia włączając się w obchody Światowego Dnia Zdrowia, 7 kwietnia br w godzinach od 10.30 – 14.30 organizuje punkt informacyjno-edukacyjny w holu Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu przy ul. Aleksandrowicza 5. W punkcie będzie można uzyskać informacje na temat objawów chorób wektorowych oraz profilaktyki tych schorzeń.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>