W okresie od 14 do 28 lutego wpłynęło łącznie aż 367 formularzy zgłoszeniowych. Kilkadziesiąt z nich nie spełniało jednak wymogów regulaminowych.
- Mieliśmy na przykład kilkoro chętnych spoza Radomia, a tymczasem regulamin pilotażu Radomskiej Karty Miejskiej bardzo wyraźnie precyzował, iż w testach mogą brać udział jedynie radomianie (dlatego, że cała akcja jest finansowana z pieniędzy miejskich, a więc skierowana jedynie do mieszkańców miasta). Część formularzy została odrzucona z powodu ich nieprawidłowego wypełnienia. Najczęstszym błędem wśród osób posiadających uprawnienia do ulg było niepodanie nazwy i numeru dokumentu lub podanie tylko numeru bez nazwy. Wyboru dokonywaliśmy zatem jedynie spośród takich osób, które nie miały problemów z poprawnym wypełnieniem prostego formularza zgłoszeniowego. Dzięki temu mamy większą pewność, że ankiety, które rozdamy uczestnikom testów, również będą przez nich wypełniane w miarę prawidłowo. Jeżeli nie - to takie osoby będą dyskwalifikowane - tłumaczy Dariusz Dębski, rzecznik MZDiK.
Sześcioosobowa komisja pod przewodnictwem dyrektora MZDiK wyłoniła ostatecznie 100 osób, które dostaną karty miejskie do testowania. Połowa z nich korzysta na co dzień z biletów normalnych, a drugiej połowie przysługują ulgi. Najmłodszy uczestnik pilotażu ma skończone 16 lat (taka była dolna granica wieku), natomiast najstarszy - 68 lat.
- W pięćdziesiątce pasażerów, którym wydamy karty z zakodowanymi ulgami, 22 osoby to uczniowie. Jest tu ponadto 17 studentów, 10 emerytów i jeden zasłużony krwiodawca. Proporcje obrazują mniej więcej zainteresowanie, jakie było podczas składania formularzy zgłoszeniowych przez różne grupy wiekowe pasażerów naszej komunikacji miejskiej. Postawiliśmy między innymi na grupę radomskich hobbystów komunikacji miejskiej, którzy - jak wiemy - podróżują autobusami nie tylko z konieczności, lecz głównie z zamiłowania. Wierzymy, że będą oni uważnymi obserwatorami - mówi rzecznik MZDiK.
Do swojego zgłoszenia można było dołączać stare bilety okresowe i sieciowe, potwierdzające aktywne korzystanie z komunikacji miejskiej. Bardzo wielu pasażerów tak zrobiło, przynosząc bilety nawet z kilku lat. Niektóre kolekcje były naprawdę imponujące. Co prawda, nie dawało to stuprocentowej gwarancji wyboru (bo chętnych z biletami i tak było więcej niż miejsc), ale na pewno zwiększało szanse - o ile oczywiście formularz zgłoszeniowy był dobrze wypełniony.
- Sto osób, do których zadzwonimy z informacją o wyborze do testów, będzie musiało w pierwszej kolejności donieść swoje aktualne zdjęcie legitymacyjne. Bez takiej fotografii nie ma bowiem możliwości wyrobienia kart - mówi Dębski.
Podpisane na odwrocie zdjęcie należy dostarczyć osobiście do Działu Taryfowo-Biletowego MZDiK przy ulicy Traugutta 30/30A - 1 piętro, pokój nr 17. Istnieje możliwość wykonania zdjęcia aparatem cyfrowym u nas na miejscu, lecz może to trochę potrwać. Znacznie szybsze oraz wygodniejsze dla obydwu stron będzie więc dostarczenie fotografii przez pasażera.
- Prosimy o to, aby tę sprawę wszyscy uczestnicy załatwili jak najszybciej - nie później niż do poniedziałku, 24 marca. Przy tej okazji każdy uczestnik zostanie poinstruowany, jak prawidłowo korzystać z karty, na przykład gdzie i kiedy przykładać ją do kasownika - tłumaczy rzecznik MZDiK.
Gotowe karty będą do odbioru od 25 do 31 marca w punktach, które uczestnicy sami wskazywali w swoich formularzach zgłoszeniowych. Testy karty rozpoczną się natomiast już od 1 kwietnia (wtorek).Pasażerowie biorący udział w testach dostaną także wyciąg z regulaminu, aby pamiętali, czego od nich oczekujemy.
- Gdy podczas trwania pilotażu Radomskiej Karty Miejskiej okaże się, że ktoś nie wywiązuje się ze swych zobowiązań, np. podróżuje autobusami rzadziej niż wymagane minimum, nieprawidłowo wypełnia ankiety bądź w inny sposób łamie regulamin, zostanie zdyskwalifikowany, a na jego miejsce wejdzie kolejna osoba. Każdy ma zatem jeszcze szansę. Uczestnicy muszą pamiętać, że takie testy to nie tylko przywilej posiadania bezpłatnej karty, ale również obowiązki! Prosimy więc o uważne zapoznanie się z wszystkimi wytycznymi, w tym szczególnie z zasadami wypełniania ankiet - dodaje.
Wszelkie dodatkowe informacje na temat testów karty będzie można uzyskać w Dziale Taryfowo-Biletowym MZDiK przy ulicy Traugutta 30/30A (pokój 17), telefon 48 363-14-50 (wewnętrzny 115 lub 120), e-mail: biletowy@mzdik.pl.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>