Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Uczcili 37. rocznicę Radomskiego Czerwca '76 [ZDJĘCIA]

mkj 2013-06-26 07:30:00

We wtorek odbyły się główne uroczystości z okazji 37. rocznicy wydarzeń Radomskiego Czerwca '76.

fot. M. Głogowska

W uroczystościach przy pomniku Ludzi Skrzywdzonych u zbiegu ulic Żeromskiego i 25-go Czerwca udział wzięli m. in. uczestnicy wydarzeń czerwcowych - osoby represjonowane przez komunistów w 1976 roku, a także władze miasta, parlamentarzyści ziemi radomskiej, radni, oraz przedstawiciele episkopatu Polski, przedstawiciele Solidarności z wielu regionów Polski i członkowie Stowarzyszenia Radomski Czerwiec '76.

Jako pierwszy głos zabrał Zdzisław Maszkiewicz - przewodniczący radomskiej Solidarności, który przeprzepraszał za padający deszcz i witał wszystkich zgromadzonych.

Oprawcy pozostają bezkarni

Po nim przemawiał kapelan radomskiej Solidarności. Ksiądz kanonik Stanisław Sikorski mówił: -  To, co stało się 37 lat temu było zwycięstwem, bo przecież władza komunistyczna wycofała się z haniebnych podwyżek, ale bohaterowie, którzy dzisiaj są tutaj przypłacili to zdrowiem i represjami ze strony rządu komunistycznego.

Ksiądz przytoczył także słowa Leonarda Da Vinci : " Kto za zło nie każe - zło czynić karze" - przekonując, że powinny być one wyrzutem sumienia dla wszystkich rządów posolidarnościowych, które nie doprowadziły do rozliczenia oprawców systemu komunistycznego. - Słyszymy często z mediów, że sprawy oprawców są umarzane lub przedawniane - dodał ksiądz Sikorski.

W podobnym tonie wypowiadał się Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ „Solidarność”: - Mówiąc, że pamiętamy i nie zapominamy musimy to także przelać w czyny, które doprowadzą do tego, że oprawcy zostaną skazani i pokazani, że to oni kazali zabijać i katować robotników tylko za to, że ci walczyli o życie w godnym i demokratycznym kraju. 

Krytyka władzy


Duda pytał także, jak daleko może się posunąć władza w naszym kraju, władza, która jego zdaniem sprawuje rządy przeciwko społeczeństwu. Po tym pytaniu przewodniczącego rozległy się gromkie brawa. Mówiąc to, przewodniczący Solidarności miał na myśli antypracownicze ustawy, elastyczny czas pracy i podwyższenie wieku emerytalnego. Jego zdaniem liberalny rząd PO robi z pracowników niewolników w zakładach pracy.

Według przewodniczącego, polityka liberalna nie sprawdziła się w Hiszpanii, Portugalii i Grecji i jego zdaniem nie sprawdzi się także w Polsce. Duda krytykował rząd PO - PSL za rosnące bezrobocie i dług publiczny. Zwrócił również uwagę na fakt niskich wynagrodzeń i ucieczkę klasy średniej z kraju.

Wyjdą na ulice

Piotr Duda powiedział, że wśród członków związku odbyło się referendum, w którym wypowiedzieli się jednoznacznie za strajkiem generalnym i dużą demonstracją w Warszawie. 

- My nie mamy się gdzie cofać. Stoimy pod murem. Chcemy mieć tanie państwo, ale nie dla wybranych powiedział Piotr Duda i dodał: - Wiedziałem, że PO jest w stanie wszystko sprywatyzować, ale nie sądziłem, że sprywatyzuje także nasze podatki, za które jedzą, piją i w piłkę grają.

- Dziękując Wam, za to, że jesteście tutaj z naszymi bohaterami '76 roku, proszę Was o solidarność, bo przyjdzie ten moment i to już niedługo, że musimy ponownie wyjść na ulice i powiedzieć, że tak dłużej być nie może - zapowiadał przewodniczący, a zgromadzeni bili brawo i krzyczeli: solidarność!  solidarność!

Młodzi będą pamiętać

Następnie przemawiali przedstawiciele młodzieży, którzy w imieniu swoich rówieśników podziękowali i oddali hołd bohaterom wydarzeń czerwcowych. Obiecali pamiętać o ścieżkach zdrowia, szykanowaniu i internowaniu. - Pamiętajmy, że "Naród, który zapomina o przeszłości traci swą tożsamość" - mówili młodzi.

Najważniejszym wsparciem dla ludzi walczących z ówczesną władzą był Bóg, dlatego też wczorajsze uroczystości nie mogły mieć innego wymiaru niż przez pryzmat Eucharystii, którą odprawił ksiądz biskup Henryk Tomasik. Wspominano także postać księdza Romana Kotlarza, który był człowiekiem wielkiej duchowości.

Po zakończonych uroczystościach zgromadzeni złożyli kwiaty pod pomnikiem Ludzi Skrzywdzonych.

Wielowymiarowe obchody czerwca '76 

Program obchodów 37. rocznicy Radomskiego Czerwca '76 był w tym roku bardzo bogaty. Oprócz wtorkowych uroczystości, zawierał także kilka innych wydarzeń:

- 20.06.2013 r. odbyło się poświęcenie przez JE ks. bp. Henryka Tomasika, Ordynariusza Diecezji Radomskiej, siedziby Stowarzyszenia Radomski Czerwiec '76, które mieści się przy ul. Reja 16 w Radomiu. Otwarto także wystawę poświęconą wydarzeniom Radomskiego Czerwca'76.

- 22.06.2013 r. w Kałkowie-Godowie odprawiono mszę św. w intencji śp. ks. Romana Kotlarza oraz bohaterów Radomskiego Czerwca '76

- 22.06.2013 r. przeszedł ulicami marsz ''Gdyby nie Ursus, gdyby nie Radom" upamiętniający wydarzenia Czerwca '76

- 23.06.2013r. w Radomiu odbył się 1. Półmaraton Radomskiego Czerwca '76.

- 24.06.2013 r. odbył się koncert „Pro Memoria – Czerwiec 76” w Sali Koncertowej UM w wykonaniu artystów operowych oraz orkiestry symfonicznej z Bydgoszczy, który zorganizowała NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? DOŁĄCZ DO NAS FACEBOKU. ZRÓB TO TERAZ >>>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych