Nowa podstawa obliczenia wysokości emerytury będzie pomniejszona o kwotę już pobranych świadczeń. Dotyczy to osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r., które po ukończeniu odpowiedniego wieku mogą przejść na emeryturę powszechną. Żeby jednak świadczenie nie zostało pomniejszone, wniosek o emeryturę powszechną należało złożyć do końca tego roku. A ponieważ w różnica między świadczeniami może wynieść nawet kilkaset złotych, w wielu oddziałach ZUS w całej Polsce tworzyły się gigantyczne kolejki, ale nie w Radomiu.
- W radomskim oddziale ZUS nie odnotowano istotnego wzrostu wniosków o przeliczenie emerytur wcześniejszych na emerytury w związku z osiągnięciem przez świadczeniobiorcę wieku ustawowego czyli kobiety - 60 lat, mężczyźni 65 lat. W grudniu wpłynęło ponad 300 takich wniosków, co oscyluje wokół średniej miesięcznej w porównywalnym okresie roku ubiegłego – mówi Wiesława Sadowska-Golka, rzecznik prasowy radomskiego oddziału ZUS. A co z wnioskami, które wpłynęły już w nowym roku 2013? - Korzystne dla emerytów przeliczenie mogło nastąpić pod warunkiem, że wniosek wpłynął do końca 2012 r. Wnioski skierowane do ZUS po tym terminie będą przeliczane zgodnie z nowymi przepisami, które zmieniają sposób ustalania wysokości świadczenia. Nowa podstawa takiej emerytury będzie pomniejszona o kwotę już pobranych świadczeń. Zasada ta dotyczy osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r., które po ukończeniu odpowiedniego wieku mogą przejść na emeryturę powszechną – dodaje rzecznik.
Tzw. emerytury po emeryturze - w Radomiu mało chętnych?
Z dniem 1 stycznia 2013 roku w życie weszły nowe zasady obliczania podstawy wymiaru świadczeń z ZUS, co oznacza, że zmienił się sposób ustalania wysokości świadczeń osób, które pobierały wcześniejszą emeryturę. Wnioski w tej sprawie należało złożyć do 31 grudnia 2012 roku. Jak informowały ogólnopolskie media, w większości oddziałów ustawiały się gigantyczne kolejki, w Radomiu natomiast tłoku nie było.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu