W Radomiu trwa realizacja pilotażowego programu diagnostyki zaburzeń oddychania podczas snu u pierwszoklasistów.
- Chcemy inwestować w naszych najmłodszych mieszkańców, bo od obecnego stanu ich zdrowia w ogromnym stopniu zależy ich przyszłość – mówi wiceprezydent Anna Kwiecień odpowiedzialna we władzach miasta za sprawy dotyczące opieki zdrowotnej.
Program, realizowany w Radomiu pilotażowo, został przesłany do Agencji Oceny Technologii Medycznych. – To nam umożliwi wpisanie go do programów zdrowotnych realizowanych w Radomiu na stałe – wyjaśnia wiceprezydent Anna Kwiecień.
Akcją, która kosztowała budżet miasta 9 tysięcy złotych, objętych zostało w pierwszym etapie 9 szkół podstawowych. Jej realizację powierzono Fundacji Zdrowy Sen. W trakcie jej trwania przeprowadzono akcję informacyjną, wydrukowano i rozwieszono plakaty informacyjne dotyczące badania przesiewowego, rozdano ankiety i ulotki informacyjne, przedstawiające zakres badania i potencjalne zagrożenie związane z zaburzeniami oddychania podczas snu u dzieci.Ankietę wypełniło i przekazało zwrotnie 791 opiekunów dzieci, z czego 711 wyraziło zgodę na przetwarzanie danych dziecka. Wszyscy rodzice dzieci, którzy wyrazili zgodę na przetwarzanie danych osobowych dziecka otrzymali pisemną analizę podatności na wystąpienie zaburzeń oddychania podczas snu wykonaną przez specjalistę laryngologa. Na podstawie badania ankietowego i analizy lekarskiej uzyskanych wyników ankietowych uzyskano 626 wyników prawidłowych. Do konsultacji w trybie pilnym wezwano 40 dzieci. Kolejne 45 uzyskało informację, iż w przypadku utrzymywania się dolegliwości lub w przypadku nasilenia się obserwowanych dolegliwości zalecana jest planowa konsultacja u pediatry lub laryngologa w rejonie.
- To właściwie początek ścieżki diagnostycznej – mówi dr Wojciech Kukwa z Fundacji Zdrowy Sen dodając, że profilaktyka tego schorzenia, niestety, jest w ramach NFZ niemożliwa, a jednocześnie zaburzenia spowodowane przez przerost trzeciego migdałka są na tym etapie rozwoju dziecka łatwe do wychwycenia i wyeliminowania.- Prosty zabieg związany z usunięciem przerośniętego migdałka zapobiega wielu schorzeniom laryngologicznym, związanym ze stanami zapalnymi uszu i dróg oddechowych – mówi doktor Danuta Kucharska ze szpitala w Kozienicach. – Niebagatelne znaczenie mają też tu kwestie estetyczne, związane z pojawiającymi się wadami budowy dolnej szczęki i zgryzu, gdy dziecko oddycha ustami.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>