- Poprosiłam prof. Marka Szydło o dodatkową opinię w sprawie oddzielenia Warszawy od Mazowsza. W pierwszej opinii prof. Szydło stwierdził, że zabieg ten jest możliwy. Sugerował również, że jest to możliwe w pierwszym półroczu bieżącego roku. Jednak kropka nad i nie została napisania w tej opinii, więc poprosiłam o sporządzenie opinii uzupełniającej. W niej zawarte są warunki wydzielenia stolicy od Mazowsza. Prof. Szydło napisał, że nadal można wyłączyć Warszawę z województwa, jeśli Komisja Europejska nie wydała jeszcze stosownych decyzji wykonawczych w sprawie podziału finansów na poszczególne regiony. Należy też przekonać KE do wyłączenia Warszawy z Mazowsza, bowiem na poziomie NUTS 2 zabieg ten jest możliwy częściej niż raz na 3 lata. Na stronie Komisji Europejskiej ta decyzja nie została jeszcze opublikowana. Być może go jeszcze nie ma. W związku z tym 20 lutego wystosowałam list do Rady Ministrów z apelem o wydzielenie Warszawy jako jednostki terytorialnej oznaczonej jako NUTS 2. Dołączam do tego pisma opinię prof. Szydło - informuje posłanka Wróbel.
Marzena Wróbel apeluje również do samorządowców z Radomskiego, by wysyłali podobne pisma do Rady Ministrów lub bezpośrednio do premiera. Radomianie mogą podpisywać takie pismo w biurze poselskim Marzeny Wróbel. Zespolone dzialanie w tej materii może poskutkować.
- Apeluję do radomian, by podpisywali pismo do Rady Ministrów w tej sprawie. Wyślemy jeszcze jedno o tej samej treści. W moim biurze będzie to możliwe. Apeluję również do samorządowców subregionu radomskiego, by wysyłali takie pisma do Rady Ministrów lub do premiera z zaznaczeniem, że województwo mazowieckie jest w złej sytuacji rozwojowej. Pozostałe regiony Mazowsza, bez Warszawy, potrzebują pieniędzy UE na rozwój. Mazowsze jest chyba jednym z najbardziej zróżnicowanych dochodowo regionów Europy. Musimy tą kwestią zająć się już teraz. Musimy zrobić wszystko, by stolica została wydzielona z Mazowsza. My już nie mamy czasu. Działanie zespolone może dać tu konkretne efekty - mówi posłanka Wróbel.
Marzena Wróbel zorganizowała też w Sejmie spotkanie. Na zaproszenie odpowiedziało dwoje parlamentarzystów z Platformy Obywatelskiej - Julia Pitera i Dariusz Rosati. Teraz ruch należy do rządu. Poseł przedstawiła też opinię prof. Marka Szydło, przygotowaną dla Biura Analiz Sejmowych. Z dokumentu wynika, że wyodrębnienie stolicy z Mazowsza jest w świetle prawa unijnego dopuszczalne. Co ważne, województwo zachowałoby status regionu słabiej rozwiniętego, a to z kolei szansa na pozyskanie dodatkowych pieniędzy z Unii Europejskiej.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>