Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Trwa Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

M.G. 2014-02-26 08:00:00

Do końca tygodnia w prokuraturach okręgu radomskiego prokuratorzy w ramach swoich dyżurów udzielają bezpłatnych, bezpośrednich porad ofiarom przestępstw. Informacje na temat przysługujacych tym osobom uprawnień można uzyskać w godzinach 8:30 do 15:30.

Obchody Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw mają na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Idea obchodów zrodziła się w w 2000 roku w Ministerstwie Sprawiedliwości w związku z obchodzonym 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W Radomiu ten dzień jest obchodzony od 11 lat.

Problemami osób pokrzywdzonych w Radomiu zajmuje się m.in. Ośrodek Interwencji Kryzysowej, do którego co roku wpływa ponad tysiąc spraw. W 2013 roku było ich 1200, czyli o ponad 150 mniej, niż w roku 2012. Zdecydowana większość z nich dotyczyła przemocy fizycznej i psychicznej.

Włodzimierz Wolski, dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej z ostrożnym optymizmem przyznaje jednak, że od około trzech lat nie było w Radomiu bardzo drastycznych przypadków pobić czy znęcania się, takich które miałyby skutek śmiertelny. A jeszcze kilka lat temu takie sytuacje zdarzały się.

Jednak nie możemy powiedzieć, że problem przemocy zanika. On jest cały czas obecny w społeczeństwie, ale możemy zauważyć, że powoli zmienia się świadomość i wrażliwość ludzi. Dzieje się tak zapewne dlatego, że coraz więcej mówi się o problemach przemocy, są także prowadzone kampanie i lekcje w szkołach dotyczące tego tematu. Jest coraz więcej ośrodków oferujących pomoc. Dzięki tego typu działaniom tych bardzo drastycznych sytuacji jest coraz mniej.

W dalszym ciągu jednak istotnym czynnikiem wspomagającym występowanie przemocy domowej jest problem alkoholowy. (Z tego tytułu do OIK w 2013r. trafiły 123 sprawy.). Sytuacje przemocy są zwykle bardzo złożone, bowiem często obecny jest w nich także problem trudności w sferze socjalnej i braku porozumienia w rodzinie.

W mieście pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem udzielana jest także w siedzibie Caritas Diecezji Radomskiej, przy ul. Kościelnej 5 oraz w Ośrodku Interwencji Kryzysowej przy ul. Malczewskiego 20B.

Ośrodek Interwencji Kryzysowej jest czynny codziennie, przez 24 godziny na dobę. Tel.: 048 362-27-45 i 048 362-54-61. Telefon zaufania: 192-88 - codziennie w godzinach 8.00 - 21.00

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>
 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych