Na miejsce przywożone są przygotowane wcześniej paczki, które następnie trafiają bezpośrednio do potrzebujących rodzin. Wszystko odbywa się w miłej, światecznej atmosferze, a wolontarusze chociaż nieco już zmęczeni nie szczędzą uśmiechu nikomu, kto wspiera ich działania.
W Radomiu do akcji włączono 83 rodziny i wszystkie zostały obdarowane. Najczęstsze ich potrzeby to odzież, środki czystości i żywność. Jednak spełnione zostały także tzw. marzenia rodzin, czyli w paczkach znajdowały się również kołdry, poduszki, pralki, opał na zimę, lodówki. -To, co bardzo cieszy i jest istotą akcji to to, że darczyńcy zaangażowali się szerzej, organizując np. mieszkania dla rodzin, pomagają im w remontach, znalezieniu pracy a nawet wspierają edukację dzieci. Tak więc jest to długofalowa pomoc, która stanowi impuls do zmiany dla rodzin znajdujących się w trudnych sytuacjach - mówi Anna Słopiecka - liderka rejonu Radom.
Średnia wartość paczki to 500 do 2 tysięcy złotych, ale zdarzały się także paczki o wartości 4 tys. złotych. Na taką paczkę składało się około 25 osób, w tym także przedstawiciele różnych organizacji, firm czy np. grupy przyjaciół.
Organizotorzy z roku na rok obserwują, że coraz więcej osób angażuje się w taką mądrą pomoc. - Mamy coraz więcej wolontariuszy, w tym roku jest ich 40. Pomagają nam żołnierze, strażacy, młodzież z Arki, przedsiębiorcy. Ktoś zatroszczy się o transport, ktoś inny upiekł ciasto, jeszcze inny postarał się o gorący barszcz i herbatę. Taka akcja wyzwala dobro w ludziach - podkreśla Anna Słopiecka.
SZLACHETNA PACZKA jest inicjatywą, która 13 lat temu zrodziła się w Krakowie, w duszpasterstwie akademickim prowadzonym przez ks. Jacka Stryczka. Po udanej pierwszej akcji, jej inicjatorzy utworzyli Stowarzyszenie WIOSNA, wspierane już przez około milion ludzi. W Radomiu SZLACHETNA PACZKA daje o sobie znać od trzech lat. W sobotnim finale zorganizowanym w Radomskiej Szkole Wyższej miał wziąć udział Jarosław Kalinowski poseł do Parlamentu Europejskiego, który w tym dniu wygłosił odczyt w WSH. Nie pozwoliły mu niespodziewane okoliczności.
W akcie przekazania paczki, Przewodniczącego Rady Naczelnej PSL zastąpiła delegacja Zarządu Miejskiego PSL i radnych w składzie: Jerzy Grosicki – prezes, Paweł Kapusta – wiceprezes, Tomasz Rybski - sekretarz oraz Zbigniew Gołąbek – radny województwa mazowieckiego i Włodzimierz Bojarski – wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Radomiu.
W ramach projektu pt. „ Nie ma Polski biednej, nie ma Polski bogatej, JEST JEDNA POLSKA, darczyńcy tym razem przygotowali 83 paczki. Wybierali z reguły wersję paczek mikołajowych lub już świątecznych dla konkretnych rodzin, wymagających pomocy lub wsparcia w postaci żywności.. 7 grudnia był dniem finału Szlachetnej Paczki w Radomiu. Pomieszczeń przy ul. 1905 Roku i pomocy żywnościowej użyczyli kanclerz i rektor Radomskiej Szkoły Wyższej. Paczki przygotowały także firmy : Damar, Mebloblat, Mebelpłyt, Telkom Technologia, Toyota Romanowski, żołnierze 42 Bazy w Radomiu, strażacy, sportowcy, pracownicy Urzędu Miejskiego itp.
W ramach akcji Szlachetna Paczka w całej Polsce pomoc otrzyma ponad 17 tys. rodzin.
W Radomiu patronat nad akcją objął prezydent Andrzej Kosztowniak.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>
Trwa finał Szlachetnej Paczki. 83 rodziny obdarowane
W Radomiu, podobnie jak w całej Polsce, w ten weekend trwa finał akcji Szlachetna Paczka. W Radomskiej Szkole Wyższej zgromadzili się wolontariusze, darczyńcy i inne osoby zaangażowane w pomoc dla 83 rodzin wybranych do udziału w akcji.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu