W ramach corocznej akcji „Stroisz” leśnicy, w szczególności straż leśna współpracują z jednostkami policji i straży miejskiej. Wspólnie patrolują drogi i targowiska kontrolując przewóz i sprzedaż nielegalnego stroiszu. W lasach trwają wzmożone patrole - legitymowane są osoby podejrzane, kontrolowane są samochody i inne środki transportu w lesie. W najbardziej narażonych miejscach służby leśne wykorzystują monitoring kamer.
Drzewem najbardziej narażonym na dewastację jest jodła, z której wykonywane są wieńce i stroiki. Efektem nielegalnego pozyskiwania stroiszu są widoczne w lesie kikuty drzew, niemal całkowicie pozbawione gałązek. Oprócz jodły na zniszczenie narażone są także inne drzewa i krzewy iglaste, a także rzadkie rośliny chronione, takie jak widłaki i mchy nielegalnie zrywane i wykorzystywane do celów dekoracyjnych.
Warto wiedzieć, że stroisz można kupić legalnie. Lasy Państwowe oferują sprzedaż stroiszu pozyskanego przy pracach pielęgnacyjnych prowadzonych w drzewostanach, a także ze specjalnie zakładanych plantacji drzew i krzewów iglastych. Informację na ten temat można uzyskać w nadleśnictwach z terenu RDLP w Radomiu.