Uzyskanie certyfikatu lotniska cywilnego Portu Lotniczego Radom jest z pewnością najważniejszym dniem dla radomskiego lotnictwa. To oznacza, że w niedalekiej przyszłości nasze lotnisko zacznie w pełni funkcjonować.
- Lotnisko cywilne to jedna z najważniejszych inwestycji prorozwojowych naszego miasta i regionu radomskiego. Budowa lotniska to trudny proces, który dziś został uwieńczony uzyskaniem certyfikatu lotniska cywilnego. Sam proces rozpoczął się w 2006 roku jeszcze za czasów moich poprzedników. Z tego miesjca chcę podziękować premierowi Jarosławoi Kaczyńskiemu za wyrażenie zgody na rozwój lotnictwa w południowej części Mazowsza, a premierowi Donaldowi Tuskowi i pani marszałek Ewie Kopacz za podtrzymywanie tego projektu. Na podziękowania zasługują również radni miejscy, którzy stawali po stronie rozwoju lotniska. Dziękuję prezesowi Siwakowi za zaangażowanie. Mam nadzieję, że ten projekt to ziszczenie marzeń wielu radomian, który pozwoli na rozwój naszego miasta - mówił prezydent Andrzej Kosztowniak.
- Dziś spełnia się marzenie radomian. Bez współpracy z wojskiem, nic byśmy nie zdziałali. Dziękuję panu prezydentowi za upór w dążeniu do rozwoju lotniska. Liczę na dalszą współpracę - powiedział Tomasz Siwak, prezes Portu Lotniczego Radom.
Niemniej jednak trzeba jeszcze dopełnić formalności związane z montażem radiolatarni, który ma się odbyć we wrześniu, z doposażeniem terminalu, z dotrudnieniem kadry pracowniczej. Niezbędne są również kolejne inwestycje, które usprawnią fukcjonowanie lotniska tak, by na siebie zarabiało.
- Głównymi problemami lotniska są teraz m.in. montaż radiolatarni, który miał rozpocząć się w maju, ale wiemy przecież, że ten termin został przesunięty na wrzesień. Trzeba również przedłużyć pas startowy o 500 m oraz dobudować płytę postojową. Ale to przyszłość. Przed nami wiele lat rozwoju lotniska. Miasto musi byc przygotowane na wsparcie finansowe portu. O samofinansowaniu się możemy mówić dopiero za jakieś 10-11 lat od momentu funkcjonowania lotniska - mówi prezydent Kosztowniak.
Krzysztof Strzylak, prezes Alfa Star, zapowiedział, że lot samolotu czarterowego z radomskiego lotniska do Egiptu zaplanowany na 19 czerwca, jest aktualny.
- To bardzo ważny dzień dla miasta. Otworzyliśmy sobie okno na świat. Lotnisko jest wizytówką Radomia. Pozwoli nam zaistnieć. Ok. 100 tysięcy radomian podróżuje samolotami na kwartał. Mam nadzieję, że niebawem będą oni latać z radomskiego lotniska. Od niedawna stałem się prezesem 4You Airlines, która jest właścicielem trzech airbusów. Być może będziemy latać z Radomia. Liczę na naszą współpracę - mówił prezes Strzylak.
Geneza powstania spółki, która dziś działa pod firmą Port Lotniczy Radom S.A. sięga roku 1989, kiedy to ówczesne władze Miasta Radomia powołały Miejski Zarząd Rozwoju Miasta „Arch-Geo-Bud” S.A., którego zasadniczym przedmiotem działalności była realizacja robót budowlanych na rzecz miasta. Następnie w roku 1995 spółka ta została przekształcona w Regionalny Ośrodek Informacyjny Radom-Media S.A., który funkcjonował w branży medialnej do 2006 r., stopniowo wygaszając swoją działalność.Władze Miasta Radomia kierując się ideą uruchomienia cywilnej działalności lotniczej na wojskowym lotnisku Radom-Sadków podjęły decyzję w sprawie przekształcenia „uśpionej” spółki Radom-Media w Port Lotniczy Radom S.A., co umożliwiło podjęcie realnych starań o utworzenie cywilnego portu lotniczego. Uruchomienie Portu Lotniczego Radom nastąpi wiosną 2014 roku.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>