Dotychczas zespół opiniujący rozpatrzył 277 propozycji. Z tej liczby pozytywna ocenę otrzymało 125 wniosków, i to właśnie spośród nich radomianie, w drodze głosowania, wybiorą te, które ostatecznie zostaną zrealizowane.
- Bardzo cieszy mnie ogromne zainteresowanie radomian projektem budżetu obywatelskiego – powiedział prezydent Andrzej Kosztowniak.
Głosowanie polega na ocenie inwestycji (zadań, projektów) poprzez postawienie znaku „X” w odpowiedniej kolumnie po prawej stronie karty do głosowania. Należy dokonać oceny w skali od 0 (oznacza to projekt w Państwa opinii niepotrzebny) do 5 (oznacza to projekt w opinii mieszkańców jest bardzo potrzebny).
Głosujący może ocenić wszystkie projekty lokalne w każdym z okręgów wyborczych, kilka z nich lub tylko jeden. Takie same zasady oceny i głosowania dotyczą projektów ogólnomiejskich.
Jeżeli głosujący nie zaznaczył żadnego pola, jest to traktowane jako brak zdania.
Głosowanie przy urnie: Mieszkaniec miasta po okazaniu dowodu osobistego lub (w przypadku osób między 16 a 18 rokiem życia) legitymacji szkolnej wraz z oświadczeniem rodzica otrzymuje kartę do głosowania, której odbiór potwierdza własnoręcznym podpisem. Kartę do głosowania po wypełnieniu mieszkańcy wrzucają do urny.
Głosowanie przez Internet: Mieszkaniec ze strony internetowej z zakładki radom.pl/konsultacje pobiera komplet dokumentów, które należy uzupełnić. Zeskanowane (lub czytelnie sfotografowane) dokumenty wraz z zeskanowanym dowodem osobistym lub (w przypadku osób między 16 a 18 rokiem życia) legitymacją szkolną oraz oświadczeniem rodzica należy wysłać na adres glosowanie@umradom.pl
Przypomnijmy, dominującą liczbę wśród odrzuconych propozycji w Budżecie Obywatelskim (52) stanowiły te, które wykraczały poza kompetencje Gminy Miasta Radomia. Część wniosków została także negatywnie zaopiniowana ze względu na niespełnienie wymogów bezpieczeństwa. Były to propozycje związane z infrastrukturą drogową.
- Wśród niezakwalifikowanych do głosowania znalazło się też 47 projektów, których wartość przekraczała sumę zabezpieczonych na dany okręg środków. Ponadto, z przyczyn proceduralnych odpadło 28 projektów dotyczących inwestycji drogowych, które mieszczą się w kategorii tzw. czynów społecznych - poinformowała Ryszarda Kitowska z zespołu prasowego Urzędu Miasta.
W 15 przypadkach propozycje mieszkańców dotyczyły tego, co już jest w trakcie realizacji. 10 projektów zaś zostało ujętych w szerszym wniosku, który będzie głosowany.
Tak więc, pozostało 125 propozycji, spośród których mieszkańcy sami wybiorą te, które zostaną ujęte w budżecie na rok 2014.
Głosować można do końca sierpnia w wyznaczonych miejscach oraz doraźnie podczas imprez i eventów miejskich. Ostatecznie wybrane propozycje poznamy do 15 listopada.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? DOŁĄCZ DO NAS FACEBOKU. ZRÓB TO TERAZ >>>