Muzeum Wsi Radomskiej „Tańce polskie”
Radomski skansen zaprasza na wyjątkową zabawę „Pod Dębem” (od 19 do 1 w nocy). Z tej okazji w skansenie będzie miała miejsce potańcówka nie tylko przy udziale wiejskich kapel, ale także młodych ludzi z miast, którzy grania tradycyjnych oberków i polek uczyli się od wiejskich muzykantów, których nazywają swoimi mistrzami.
Zabawa będzie przeplatana pokazami tradycyjnego tańca z regionu radomskiego. Muzeum odbędą się warsztaty, na których każdy będzie mógł nauczyć się bezpłatnie podstawowych kroków tychże tańców. Tradycja przekazywana będzie bezpośrednio od wiejskich tancerzy. Takiej okazji nie można przegapić!
Uwaga, warsztaty poprzedzają telefoniczne zapisy, bo ilość miejsc jest ograniczona. Wydarzeniem towarzyszącym imprezie będzie wernisaż wystawy: „Tańce Polskie. Malarstwo Katarzyny Chodoń”.
Dojazd do Muzeum Wsi Radomskiej - bezpłatną nocną linią autobusową numer 100.
Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu „Secesyjna Noc Muzealna 2015”
19.00 – powitanie i rozwiązanie konkursu „Rynek – reanimacja. Moje wizje ożywienia rynku radomskiego” 19.30 - Otwarcie wystawy „Młoda Polska - Kobieta. Uroda, ubiór, codzienność” (stroje kobiece z lat. 1895 – 1914) z kolekcji Krystiana Farysia oraz malarstwo, grafika, rysunek i rzemiosło artystyczne ze zbiorów muzealnych i kolekcji prywatnych. Wystawie towarzyszyć będzie ekspozycja „Motywy secesyjne na banknotach z kolekcji Juliusza Bieniasia.
20.30 – „Resursa w stylu retro” – program artystyczny w wykonaniu zespołów Resursy Obywatelskiej
21.45 – pokaz mody inspirowanej Secesją – studenci kierunku Wzornictwo I i II stopnia UTH w Radomiu 22.45 – Koncert muzyki francuskiej i warsztaty taneczne - duet Ewelina Grygier & Rafał Kwietniewski
20.00 - warsztaty kaligraficzne – secesyjny krój pisma
21.00, 22.30 - warsztaty robienia witraży
19.15, 21.15 - warsztaty malarskie – Pracownia Domin - Radom Wynalazki XIX i XX wieku – pokazy w wykonaniu nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Elektronicznych im. Bohaterów Westerplatte w Radomiu.
Dział przyrody: Aleją gwiazd – obserwacje astronomiczne nieba – Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomiioraz gry i zabawy: „Tatrzańska Pocztówka” – portretowanie eksponatu; „Zwierzęce Oblicza” – malowanie twarzy; „Śladami Smoka Wawelskiego” – warsztaty paleontologiczne; „Operacja Mydlana” – warsztaty mydlarskie „Rzecz o higienie” – test wiedzy i spostrzegawczości – na podstawie wystawy Brudne Sprawy - sala audiowizualna na poddaszu - „Symfonia Zmysłów” – prezentacja kompozycji zapachowych, wg. Piotra Czarneckiego - filmy z cyklu „Planeta Żywiołów” - sala audiowizualna na poddaszu
Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Oddział im. dr Teofila Rewolińskiego w Radomiu – wycena i ekspertyza numizmatów oraz konkurs numizmatyczny z nagrodami.
20.00, 21.30 - Wykład Juliusza Bieniasia - „Motywy secesyjne na banknotach” Dom Gąski i Esterki: Wystawa „Zanim powstało miasto” – zabawy archeologiczne Konkurs „Zagadki spod ziemi” – quiz archeologiczny – rozwiązanie
23.00 Na tarasie jadło i napoje serwować będą firmy: „Używki Świata”, „Zakład Masarski Mleczków i firma „Fogiel& Fogiel”
Muzeum Gombrowicza we Wsoli
W tym roku będzie inaczej niż zwykle: z powodu planowanej renowacji siedziby MWG w jedno wydarzenie połączone zostały dwie tradycyjne imprezy – Noc Muzeów i Apetyt na Gombrowicza. Jedno się nie zmieni: jak zwykle we Wsoli dobrej literaturze towarzyszyć będzie dobra muzyka. I oczywiście pojawią się gwiazdy - na plenerowej scenie, ale organizatorzy mają nadzieję, że dzięki dobrej pogodzie również na niebie. Czas nas uczy pogody, śpiewała przed laty Grażyna Łobaszewska. I zaśpiewa ponownie we Wsoli na koniec „Apetytu...”.
W sobotę o godz. 17 odbędzie się na monodram Mateusza Nowaka „Od przodu i od tyłu”. Scenariusz, którego współautorem jest Stanisław Miedziewski, składa się z fragmentów głośnej niegdyś książki Karola Zbyszewskiego „Niemcewicz od przodu i tyłu”, obrazoburczego pamfletu historycznego, wydanego w roku 1939.
Na 18.30 zaplanowany jest plenerowy koncert Grażyny Łobaszewskiej z zespołem AJAGORE. Grażyny Łobaszewskiej szerzej przedstawiać nie ma potrzeby, we Wsoli zaśpiewa ona zarówno znane przeboje: „Brzydcy”, „Gdybyś” czy „Czas nas uczy pogody”, jak i swoje najnowsze utwory.
Po koncercie, około godziny 20 będzie można obejrzeć dary, które muzeum niedawno otrzymało od Rity Gombrowicz. Prezentacja zakończy się o godzinie 23.
Bezpłatny dojazd z Radomia do Wsoli autobus MPK:
- odjazd z przystanku Chrobrego / Czysta (kier. Michałów) Piątek: godz. 18.15, powrót: 20.30 Sobota: godz. 16.15, 18.00
- powrót: 20.30, 23.00
Straż pożarna w Radomiu
W tym roku radomscy strażacy również włączają się w Noc Muzeów. Chcąc uatrakcyjnić tę wyjątkową noc strażacy zapraszają wszystkich do zwiedzania Sali Tradycji im. gen. Zygmunta Jarosza, nestora polskiego pożarnictwa. W trakcie zwiedzania będzie można również obejrzeć stare zdjęcia, pompy, hełmy strażackie oraz dawne mundury galowe, jak również nowoczesne pojazdy będące na wyposażeniu jednostki. Zwiedzanie, które potrwa do północy można rozpocząć już o godz. 17.
Muzeum Regionalne w Kozienicach
Na wyjątkową noc zaprasza e Muzeum Regionalne w Kozienicach od godz. 17 do 24. Noc po japońsku wypełni wernisaż wystawy kaligrafii i malarstwa tuszowego (Sumi-e) Lecha Żurkowskiego (g. 17) oraz prezentacja lalek Hina-ningyo. Poznamy także ceremonię herbacianą (g. 19),a także dowiemy się o malarstwie tuszowym (g. 20). Nie zabraknie ciekawych wystaw towarzyszących.
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”
Wystawa „Język geometrii – półwiecze przemian”, obejmująca głównie malarstwo i formy przestrzenne polskich artystów nurtu sztuki geometrycznej oraz równoległe w czasie prace twórców zagranicznych. Będzie można także zobaczyć makietę odtwarzającą kompozycje zrealizowane na murach spacerniaków Aresztu Śledczego w Radomiu w ramach projektu „Horyzont wolności”. Chętnych autokary zabiorą do aresztu na zwiedzanie spacerniaków. Wejście wyłącznie z dowodem osobistym, a liczba miejsc ograniczona.
O godz. 19.45 - I Publiczny Zachód Słońca w Radomiu (na tarasie Elektrowni), czyli happening z udziałem publiczności i młodzieżowego kwartetu smyczkowego z Zespołu Szkół Muzycznych.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>