Wigilijny dzień oraz wieczór bogate są w przesądy i zwyczaje, które zgodnie z polską obyczajowością posiadają magiczną moc. Powszechnie uważa się, że dzień ten zapoczątkowuje wszystkie pomyślności i ewentualne nieszczęścia nadchodzącego roku. Do dziś, w wielu domach dba się o to, aby 24 grudnia nie popadać w konflikty czy drobne spory, bo jak mówi stare porzekadło, kto gniewa się i kłóci w Wigilię, ten będzie się gniewać i kłócić przez cały rok. Unikajmy zatem dąsów i złych humorów, tak na wszelki wypadek.
Wiele osób jada karpia raz w roku, właśnie w wigilijny wieczór. Przy sprawianiu tej ryby pamiętajmy, aby nie uronić ani jednej łuski. Zeskrobane łuski należy ułożyć na pergaminie, wysuszyć i wsypać każdemu z domowników do portfela, wówczas pieniądze będą się ich trzymać przez cały rok. Tego dnia nie powinno się niczego nikomu pożyczać, gdyż przez cały rok będzie tego brakowało w domu. Co ważne, nie zostawiajmy 24 grudnia prania na sznurkach, ponieważ tegoroczne problemy przeniosą się na następny rok.
Gdy w Wigilię spodziewamy się gości zadbajmy o to, aby pierwszym z nich koniecznie był mężczyzna. Dlaczego? Pierwszy gość płci męskiej zapewni powodzenie i dostatek rodzinie, której składa wizytę. Innym ważnym elementem wigilii jest łamanie się opłatkiem. Wedle zwyczaju ten, kto pierwszy przełamie się z nami opłatkiem w czasie Wigilii, ten w zbliżającym roku pomoże jako pierwszy w kłopotach. Kiedy powinniśmy zasiąść do wigilijnej wieczerzy? Ten ważny moment dla wielu wyznacza pojawienie się na niebie pierwszej gwiazdy. Tradycja mówi, że każdy, kto tego wieczoru zobaczy spadającą gwiazdę i w chwili jej lotu wypowie życzenie, ten może oczekiwać spełnienia swojego życzenia w danym roku.