– Z szermierką na bagnety miałem styczność w wojsku. W wolnych chwilach próbowaliśmy walki starymi karabinami szermierczymi odnalezionymi na zapleczu magazynku sportowego. Więcej były w tym zabawy niż prawdziwej nauki. Nie dysponowaliśmy wtedy żadnymi materiałami szkoleniowymi. Po wielu latach, podjąłem próbę zorganizowania grupy osób które ćwiczyły by już na poważnie tą dyscyplinę. Szermierka na bagnety to zapomniana precyzyjna sztuka walki, wyrabiająca wytrzymałość, zaciętość i nieustępliwość. Ćwiczy ona wszystkie partie mięśni ciała, oraz zmusza do szybkiego i nieustającego myślenia strategicznego. Ma trochę wspólnego z szachami. Tu również trzeba przewidzieć przynajmniej trzy ruchy przeciwnika na przód, z tym iż musimy to wykonać w błyskawicznym tempie – mówi aspirant Paweł Łuk-Murawski, komendant rekonstruktorów policyjnych i trener grupy szermierczej.
W Radomiu od pewnego czasu członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej oraz Stowarzyszenia Szwadron Ziemi Radomskiej ćwiczą walkę na bagnety. Spotykają się raz w tygodniu na sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 28, by poznawać tę zapomnianą odmianę szermierki. Do treningu używają specjalnych karabinów szermierczych ze sprężynowym chowanym bagnetem, masek, plastronów czyli kamizelek ochronnych oraz rękawic. Ćwiczone są ruchy bronią, złożenia w odpowiednich postawach, wypady, pchnięcia oraz ciosy.
Istotą zajęć jest to, że karabin szermierczy ważący ok. 5,3 kilograma, swoją masą zbliżony jest do wagi karabinu Mauser, Mosin czy też Mannlicher, a więc broni używanej przez wojsko i policję przedwojennej Polski. Szermierka na bagnety była jednym z podstawowych elementów szkolenia żołnierskiego. W okresie II Rzeczypospolitej rozgrywano w tej dyscyplinie nawet mistrzostwa armii. Ćwiczyli ją na pewno żołnierze 72 Pułku Piechoty stacjonującego w Radomiu i funkcjonariusze radomskie Komendy Powiatowej Policji Państwowej. Po wojnie, w latach 50. a nawet 60. ubiegłego wieku, rozgrywano w tej dyscyplinie sportowe zawody ogólnopolskie.
Pierwszy publiczny pokaz „szermierki na bagnety”, zostanie zaprezentowany w Radomiu, podczas „Pikniku naukowego”, jaki odbędzie się 2 czerwca. Później tą odmianę szermierkę zobaczą mieszkańcu Nowej Dęby, Lublina i Kielc. Po raz drugi w Radomiu szermierze zaprezentują swoje umiejętności 25 sierpnia, podczas zawodów strzeleckich o tytuł „Króla Kurkowego”, zorganizowanych przez radomskie Bractwo Kurkowe św. Sebastiana. W ramach społecznej działalności Bractwa Kurkowego istniej pomysł zorganizowania „Radomskiej szkoły szermierki”, ćwiczącej fechtunek dawną szablą polską oraz bagnetem.
Szermierka na bagnety
Grupa Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej – Komisariat w Radomiu oraz Stowarzyszenie Szwadron Ziemi Radomskiej zapraszają na pokaz „walki na bagnety”. Odbędzie się on w najbliższy czwartek o godz. 18.30 na sali gimnastycznej PSP nr 28 na Plantach.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu