Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Szefowie spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej spotkali się w Radomiu

P.Pawłowska, mg 2014-06-15 12:00:00

W siedzibie Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. w Radomiu, odbyło się spotkanie robocze zarządów spółek wniesionych do koncernu w pierwszym etapie konsolidacji branży zbrojeniowej. Rozmawiano m.in. o zasadach nadzoru korporacyjnego, wspólnych obszarach zarządzania oraz współpracy z głównymi partnerami biznesowymi. 

Proces konsolidacji PGZ S.A. przebiega zgodnie z harmonogramem. W ubiegłym tygodniu dokonano podwyższenia kapitału Grupy, poprzez wniesienie do niej akcji poszczególnych spółek zbrojeniowych i aktywów z Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. W drugim etapie do PGZ S.A. wniesione zostaną spółki należące do Polskiego Holdingu Obronnego S.A. Planuje się, że pełną zdolność operacyjną PGZ S.A. osiągnie we wrześniu 2014 r.

PGZ S.A. skupi maksymalnie dużo spółek zbrojeniowych po to, by powstał silny i nowoczesny podmiot, który z jednej strony stanie się głównym partnerem biznesowym w procesie modernizacji polskiej armii, a z drugiej będzie skutecznie konkurował i współpracował z podobnymi koncernami na świecie. PGZ S.A. chce także stać się liderem realnego transferu wiedzy do gospodarki, także do branż cywilnych.

Podczas spotkania w Radomiu, w którym uczestniczyli także wiceminister skarbu państwa Zdzisław Gawlik i prezes zarządu PGZ S.A. Wojciech Dąbrowski, wskazano potrzebę przyjęcia zasad nadzoru korporacyjnego całej Grupy. Wdrożenie takich zasad poprzedzone zostanie przeglądem struktur, regulaminów zarządów oraz rad nadzorczych, a także analizą ekonomiczno – finansową poszczególnych spółek. Docelowo, pomiędzy spółkami tworzącymi PGZ S.A., podpisana zostanie umowa koncernowa / holdingowa, by w działalności biznesowej Grupy możliwe było osiągnięcie efektu skali i synergii.

-  Chcę, aby wszystkie spółki w ramach PGZ S.A. blisko ze sobą współpracowały – powiedział Zdzisław Gawlik, wiceminister skarbu państwa. – Tworzymy jeden holding i mamy jeden cel: zapewnienie wysokiej jakości produkcji i bezwzględnej terminowości dostaw. To niezbędne, by PGZ S.A. stał się głównym partnerem biznesowym polskiej armii, i by mógł konkurować z innymi firmami zbrojeniowymi na świecie. Wierzę w to, że uda nam się stworzyć silny podmiot, który na wzór podobnych zagranicznych koncernów będzie napędzał całą gospodarkę – dodał.

- Przed nami niepowtarzalna szansa – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGZ S.A. – Od lat 70 ubiegłego stulecia, gdy nastąpiło spowolnienie zamówień w branży zbrojeniowej, nie mieliśmy tak dużej szansy na zbudowanie silnego koncernu zbrojeniowego i pozyskanie tak dużej liczby zleceń – dodał.

W trakcie spotkania rozmawiano także o wspólnych obszarach zarządzania, usprawnieniu procesów kooperacji, możliwych źródłach finansowania inwestycji i wykorzystaniu nowych technologii w produkcji wojskowej (m.in. grafenu i węglika krzemu). Kolejne spotkanie zaplanowano po przeprowadzeniu drugiego etapu konsolidacji.

PGZ S.A. będzie silną grupą o rocznych przychodach sięgających 5 mld zł. Pozwoli utrzymać i stworzyć miejsca pracy bezpośrednio dla 14 tys., a pośrednio nawet dla 40-50 tys. osób. Centrala firmy mieści się w Radomiu.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych