Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Święty ogień, święta woda - Liturgia Wigilii Paschalnej

K.S. 2014-04-19 17:00:00

Sprawowana po zachodzie słońce, kiedy w kościele panuje mrok. Kapłani święcą ogień i wodę na znak przejścia Jezusa ze śmierci do życia. Liturgia Wigilii Paschalnej jest bogata w symbole - o ich znaczeniu opowiedział nam ks. Piotr Zamaria z kościoła pw. Św. Wacława.

Liturgia Wigilii Paschalnej jest dośc długa, jedyna w swoim rodzaju, bogata w symbole. Ludzie często ją mylą z mszą świętą w Wielką Sobotę, w podczas niej nie ma mszy. Liturgia ta sprawowana jest po zachodzie słońca.

Znaczenie kolorów ornatów

- Kapłani są ubrani na biało. To ma swoje znaczenie. Fiolet towarzyszy nam do Wielkiej Środy, bo kończy się Wileki Post. Triduum Paschalne nie należy do postu, więc ornaty księży się zmieniają. W Wielki Czwartek mamy kolor biały, w Wielki Piątek jest czerwień z racji na Mękę Pana Jezusa. W okresie wielkanocnym księża są ubrani na biało.

Nowy święty ogień

- Liturgia Wigilii Paschalnej rozpoczyna się od poświęcenia nowego ognia. Na zewnątrz przed kościołem rozpala się ognisko. Z niego ksiądz bierze płomień, święci go, zapala paschał i wnosi do kościoła, w którym są zgaszone wszystkie światła. W momencie kiedy wchodzi ksiądz z nowym ogniem, wierni zapalają świece.

Paschał, msza paschalna - co to jest pascha?

- Pesach z hebrajskiego to przejście. Pascha była i jest sprawowana na pamiątkę przejścia Izraelitów przez Morze Czerwone. W tę paschę wpisuje się Chrystus ze swoim przejściem ze śmierci do życia. Tego motywu przejścia w Liturgii Wigilii Paschalnej będzie dużo, np. przejście z ciemności do światła, kiedy do wyciemnionego kościoła wnosi się światło Chrystusa - zapalony paschał, od którego zapala się poszczególne świece. Podobnie jest przy święceniu wody. Jest moment odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych - to też moment przejścia od życia w grzechu do życia w czystości.

Dużo czytań, psalmów, śpiewu - to ma znaczenie, nie tylko duchowe, ale także praktyczne

- Maksymalnie tych czytań jest osiem, ale część parafii zachowuje minimum, czyli cztery. Liturgia Wigilii Paschalnej kończy się odśpiewaniem radosnego Alleluja, bo w sobotę zapowiada się już zmartwychwstanie Jezusa. Pierwotnie była ona sprawowana bardzo późnym wieczorem i kończyła się procesją rezurekcyjną. Stąd ta duża ilość czytań, bo one towarzyszyły ludziom w czuwaniu, żeby nie posnęli. W końcu trwała ona całą noc. Liturgia Wigilii Paschalnej kończyła się o świcie rezurekcją - Jezus zmartwychwstał. Grób jest pusty.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych