Zakon Maltański obok Zakonu Bożogrobców, jest jednym z najstarszych zakonów rycerskich wywodzącym się ze wspólnoty mniszej, która w połowie XI wieku utworzyła szpital i przytułek dla pielgrzymów przybywających do Ziemi Świętej. Działalność szpitalnicza i dobroczynna na rzecz chorych stała się nieprzerwanie obszarem działania Zakonu przez następne 900 lat.
Organizacja zrzesza ponad 12 i pół tysiąca Dam i Kawalerów na całym świecie, w tym w Polsce - 150 osób. Jego członkiem można zostać wyłącznie na zaproszenie innych zrzeszonych. Obecnie większość członków Zakonu stanowią osoby świeckie, wśród których są znani radomscy lekarze: Robert Wiraszka i Grzegorz Izbicki; historyk Andrzej Jelski oraz osoba duchowna – ks. Andrzej Tuszyński, proboszcz parafii św. Wacława i Prezes SCM Arka.
Radomska uroczystość Zakonu Kawalerów Maltańskich miała miejsce w najstarszym kościele św. Wacława, który stał się współcześnie ostoją dla radomskich zakonów rycerskich. Mszy św. z udziałem Bożogrobców, Rycerzy Kolumba, przedstawicieli Bractwa Kurkowego Św. Sebastiana w Radomiu, przewodniczył ks. Andrzej Tuszyński, który w homilii zwrócił uwagę zarówno na współczesny charyzmat zakonów rycerskich, które służą dziś działalnością filantropijną na rzecz najbardziej potrzebujących ludzi, dotkniętych ubóstwem i chorobą oraz niesieniu pomocy Ziemi Świętej.
Zakon Maltański m.in. organizuje szpitale, centra medyczne, domy pomocy dla osób starszych i niepełnosprawnych, a także hospicja dla nieuleczalnie chorych. W Radomiu służy pomocą materialną i organizacyjną przy wydawanych w Arce posiłkach dla dzieci i osób najbardziej potrzebujących.
Ksiądz Tuszyński przypomniał również początki Zakonu Maltańskiego, który w przeszłości posiadał oddziały zbrojne, broniące pielgrzymów i chorych, a także terytoria chrześcijańskie na Ziemi Świętej.
Ks. Tuszyński przypomniał, że św. Jan Chrzciciel zginął za niezłomne głoszenie prawdy, zwrócił też uwagę, że w działalności św. Jana widać ogromną pokorę. Kiedy śledzi się tysiącletnie dzieje Zakonu Maltańskiego, to widać historię podobnego, składanego z mocą świadectwa, najpierw w Ziemi Świętej, potem na Rodos i Malcie, a obecnie w wielu miejscach świata, gdzie trafia pomoc organizowana przez Zakon.
Pełna nazwa to: Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników św. Jana z Jerozolimy, z Rodos i z Malty. Powszechnie używa się jednak nazwy Zakon Maltański.
Święto Zakonu Kawalerów Maltańskich
24 czerwca, w dniu św. Jana swoje święto obchodził Zakon Kawalerów Maltańskich, jedna z najstarszych organizacji cywilizacji łacińskiej. Zakon prowadzi działalność charytatywną w zakresie opieki medycznej, pomocy społecznej i humanitarnej. Działa w ponad 110 krajach. Dewizą Zakonu jest hasło: Tuitio Fidei et Obsequium Pauperum (z łac. Obrona Wiary i Służba Ubogim). W Jego szeregach znajduje się również kilku znanych radomian.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu