Już po raz kolejny, począwszy od roku 1995 Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu, organizuje kwestę na rzecz renowacji najcenniejszych nagrobków najstarszej radomskiej nekropolii.
- I jak każdego roku zaprosiliśmy do tego pięknego dzieła odnowy, ale i duchowej łączności ze zmarłymi pochowanymi na cmentarzu przy Limanowskiego - znanych radomian, twórców kultury, osoby życia publicznego, dziennikarzy i młodzież szkół radomskich – mówi członek Zarządu SKOZCR Sławomir Adamiec.
- Oczywiście pragnęlibyśmy, aby tegoroczna zbiórka pobiła dotychczasowy rekord z 2010 roku, kiedy to zebraliśmy ponad 50 tys. złoty. Ale oczywiście cała kwesta ma nie tylko wymiar materialny, choć takie środki pozwoliłby podając kolejne duże realizacje projektów renowacyjnych wespół z parafią Św. Wacława, gospodarzem nekropolii. Kwesta to również dar serca, czasami groszowy i bardzo symboliczny, ale kiedy czynią to małe dzieci, czy osoby starsze, które wielokrotnie nie mają środków na własne utrzymanie, to widać jak bardzo dla nich jest to ważne duchowo. Takie postawy podkreślają więź, jaka tkwi w każdym człowieku; pamięci i szacunku do zmarłych. Pragniemy, aby kwesty przyczyniały się również do budowy takich postaw, a szczególnie młodzieży, która uczestnicząc w kwestach, również poprzez składane datki, uczy się wielkiej pokory i szacunku do śmierci i osób zmarłych – dodaje radny Adamiec.
Tegoroczna kwesta, to również okazja dla odwiedzających cmentarz rzymskokatolicki, do podziwiania i oceny zmian, jakie w ostatnich latach zaszły na cmentarzu, zarówno w zakresie prac materialnych, ale i sposobu zarządzania cmentarzem oraz jego prezentacji. Niewątpliwie jest to zasługa gospodarza cmentarza parafii Św. Wacław, na czele z ks. dyr. Piotrem Zamarią i ks. proboszczem Andrzejem Tuszyńskim. Szczególnie pomyślny w tych zakresach funkcjonowania jest rok jubileuszu 200-lecia nekropolii. Powstało wiele kilometrów nowych ścieżek, odnowionych zostało kilka pomników nagrobnych (m.in. grób neoklasycystyczny Franciszka Truszkowskiego), wprowadzono system informacji o pochowanych i możliwością dotarcia do nagrobków za pomocą infokiosku. Powstała również ścieżka edukacyjna dla zwiedzających „Znani i nieznani radomianie”, sfinansowana ze środków parafii Św. Wacława i gminy miasta Radomia.
- Radomianie z wielkim uznaniem odnoszą się do zmian i porządku jaki cechuje ten cmentarz – mówi Adamiec. - Stąd i my społecznicy z Komitetu, mamy większa śmiałość prosić o datki na renowację. Ludzie widzą, że te pieniądze nie są marnotrawione, a każdy grosz służy dobrze cmentarzowi i nam wszystkim, przynosząc chlubę Radomiowi. Nasza tegoroczna kwesta będzie trwała trzy dni (1-3 listopada), w godzinach od 9.00 do 16.00. Bardzo serdecznie zapraszamy i prosimy podczas kwesty o nawet najmniejsze i symboliczne wsparcie dla realizacji naszych szlachetnych celów renowacji – apeluje Adamiec.
Tegorocznej kweście towarzyszyć będzie wystawa fotografii obrazujących najstarsze nagrobki, przygotowana przez Galerię „Łaźnia” i SKOZCR, spośród fotografii uczniów, którzy uczestniczyli w programie Epitafium 21 oraz Ewy i Remigiusza Kutyłów.