W Programie uczestniczyć 34 studentów i 11 wykładowców z 6 uczelni Europy: Belgii, Bułgarii, Grecji, Łotwy, Słowacji. Ze strony naszego Uniwersytetu weźmie udział 5 nauczycieli i łącznie 15 studentów ze wskazanych wyżej Wydziałów - infromuje Aneta Mirosz, rzecznik prasowy Rektora Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu
Ideą Programu są intensywne, dwutygodniowe zajęcia, prowadzone w języku angielskim w formie wykładów, seminariów, warsztatów, laboratoriów oraz wizyt w przedsiębiorstwach branży samochodowej. Tematyka zajęć będzie obejmować m.in. usprawnienie transportu miejskiego w miastach europejskich, zmniejszenie jego energochłonności, a także ograniczenie jego oddziaływania na środowisko. Studenci uczestniczący w Kursie Intensywnym poznawać będą potrzeby transportu miejskiego w swoich miastach oraz krajach innych uczestników Projektu. Ponadto będą próbować znaleźć najlepsze indywidualne rozwiązania dla każdego z miast. Studenci zapoznają się również z planowaniem transportu publicznego i przewozu towarów, projektowaniem środków transportu, które będą zgodne z oczekiwaniami użytkowników oraz obowiązującym i przyszłym prawem. Zaplanowano także zajęcia z zakresu: organizacji transportu miejskiego, monitoringu, zarządzania ruchem, budowy środków transportu, zużycia i oszczędzania energii.
Studenci uczestniczący w Projekcie zdobędą niezbędną wiedzę dotyczącą środków transportu miejskiego, a także nauczą się stosowania najnowocześniejszego sprzętu elektronicznego, wykorzystywanego w projektowaniu i sterowaniu transportem.
W ramach Programu zaplanowano również wizytę w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji w Radomiu, jako przykład współpracy uczelni z przedsiębiorstwem. Uczestnicy kursu, którzy pozytywnie zaliczą cały kurs i zdadzą egzamin końcowy, otrzymają certyfikat uczestnictwa w Programie oraz punkty ECTS.
Uroczysta Inauguracja Programu odbędzie się w dniu 8 kwietnia 2013 roku o godz. 9.00 w Auli A3 Wydziału Transportu i Elektrotechniki, przy ul. Malczewskiego 29.
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej za pośrednictwem Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji – Narodową Agencję Programu „Uczenie się przez całe życie” – Biuro Programu Erasmus w Warszawie i jest planowany na lata 2013-2015.