To z ich wypowiedzi na dotychczasowych uroczystościach zaczerpnęliśmy argumenty potwierdzające, że PSP i wiele jednostek OSP, to dziś nowoczesne formacje operacyjne zajmujące się zarówno sprawami pożarnictwa, jak i ratownictwa Nadbrygadier Gustaw Mikołajczyk nawiązał do obchodzonego w roku ubiegłym 20 – lecia Państwowej Straży Pożarnej czyli do tego, co było, do wszystkich akcji i pozytywnych działań, dzięki którym udało się coś uratować lub komuś pomóc. –Więcej, jeśli chodzi o sprzęt, to dogoniliśmy Europę. Nawet przegoniliśmy Europę, gdyż w starych krajach Unii Europejskiej, rozpiętość wiekowa sprzętu jest większa. Rzecz w tym, aby ten sprzęt jak najlepiej wykorzystywać.
W tym roku dokończymy trzyletni okres doposażenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, w podstawowy sprzęt ratowniczy w pięciu grupach. Chodzi o jednostki włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Wydaje się, że ten proces przebiegnie skutecznie w każdej jednostce tego rodzaju. Będziemy posiadali niezbędne zestawy hydrauliczne, sprzęt ratownictwa medycznego. Każda z tych jednostek będzie skuteczniejsza w swoim działaniu. Jest jednak jeden warunek, jeśli znajdą się w nich nie tylko aktywni, lecz także dobrze wyszkoleni druhowie.
Rok 2013 jest ukierunkowany przede wszystkim na doskonalenie naszych umiejętności. Chodzi zarówno o strażaków zawodowych, jak i druhów ochotników – mówił komendant Gustaw Mikołajczyk na uroczystościach w Zwoleniu i Przysusze. Druh Zbigniew Gołąbek – zastępca Prezesa Zarządu Mazowieckiego Oddziału ZOSP RP w Warszawie, związany z OSP od dziecka mówi, że odnoszone przez niektórych wizualne wrażenie o tym, że jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej tylko obradują, defilują i świętują jest błędne.
OSP to ruch masowy, w subregionie radomskim działa 340 jednostek. Skupiają ponad 7,5 tysiąca druhów, w tym coraz większą liczbę młodych ludzi. Większość OSP tworzy dziś nowoczesną formację nie tylko przygotowującą się do gaszenia małych pożarów i ich zapobieganiu, lecz także do akcji ratowniczych na drogach i koniecznych w sytuacjach nasilających się klęsk żywiołowych w rodzaju np. huraganów, powodzi, pożarów lasów i dużych obiektów, skażeń chemicznych itp. Wymagają one dobrego przygotowania, przeszkolenia, gdyż druhowie działają często warunkach ekstremalnych, a że są w wielu miejscowościach każdej gminy, zwykle jako pierwsi zjawiają się na miejscu zdarzenia, bardzo często ratując ludzkie życie. Najlepsze jednostki, położone przy uczęszczanych szlakach drogowych działają w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego.
Każdego roku polepsza się wyposażenie jednostek i osobiste strażaków. Do jednostek trafia od 5 do 10 nowych samochodów ratowniczo – gaśniczych , średnich i lekkich. Jest to rezultat dobrej współpracy samorządów gmin i powiatów z zarządami ZOSP RP szczebla gminnego, powiatowego i wojewódzkiego, komendami PSP wszystkich szczebli, samorządem województwa mazowieckiego, WFOŚiGW. Do jednostek OSP wstępują ludzie wrażliwi, życzliwi, oddani sprawom społeczności lokalnej, potrafiący działać ponad podziałami politycznymi, dzisiaj tak bardzo wyraźnymi. Sprzyja temu współdziałanie z parafiami, któremu przyświeca hasło „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”. Nastawiają się oni na łączenie ludzi, a nie ich dzielenie.
Wielu z nich, we współdziałaniu z sołtysami, radnymi, z Kołami Gospodyń Wiejskich i ludowymi zespołami artystycznymi, zajmuje się działalnością kulturalno – oświatową na wsi, utrwalaniem dziedzictwa przeszłości. Służą tym celom remizy i strażnice, znajdujące sie w nich świetlice, w większości wypadków wyposażone już w sprzęt komputerowy, umożliwiający także kształcenie na odległość. W tego rodzaju pożytecznym współdziałaniu dla dobra społeczności lokalnej jest miejsce dla każdego, zapraszamy –powiedział na zakończenie druh Zbigniew Gołąbek. Program obchodów w Radomiu:
Program radomskich Dni Strażaka:
godz. 12.00 – Msza Św. w Kościele Garnizonowym.
godz. 13.30 – uroczysty apel na placu KM PSP w Radomiu przy ul. Traugutta 57, a w jego ramach: złożenie meldunku przez dowódcę uroczystości, okolicznościowe przemówienie Komendanta Miejskiego, wręczenie odznaczeń, wyróżnień, awansów, przekazanie sprzętu pożarniczego,
wystąpienie okolicznościowe gości honorowych i zakończenie uroczystości.
Informacja na temat dotychczas zorganizowanych zebrań, konkursów i uroczystości z udziałem m.in. nadbrygadiera Gustawa Mikołajczyka – komendanta Komendy PSP Województwa Mazowieckiego i druha Zbigniewa Gołąbka – zastępcy Prezesa Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Warszawie. Szczegółowe relacje w najnowszym nr 34 nr Tygodnika Radomskiego, dostępne także w pdf na stronie głównej portalu radom24.pl.
Od kwietnia w miastach i gminach południowej części woj. mazowieckiego odbywa się wiele imprez organizowanych przez samorządy przy czynnym udziale jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej i dobrze przygotowanych do współpracy z ochotnikami druhów z Państwowej Straży Pożarnej. Większość związana jest z Dniem Strażaka, który obchodzony jest 17 maja. Jednostki OSP działające w ramach ustawy o stowarzyszeniach, odbywały zebrania sprawozdawcze, potem wraz z nauczycielami szkół organizowały eliminacje XII Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Tym razem z południowego Mazowsza gimnazjalista z Jawora Soleckiego, Piotr Puton zakwalifikował się do finału krajowego.
W maju organizuje się na południowym Mazowszu dziesiątki dorocznych imprez i uroczystości związanych z rozciągniętym w czasie Dniami Strażaka, czy też patrona Straży Pożarnej , którym jest św. Florian. Organizują je wspólnie Komendy Powiatowe PSP i Zarządy ZOSP RP. W uroczystościach powiatowych w Zwoleniu i Przysusze uczestniczył osobiście nadbrygadier Gustaw Mikołajczyk – Komendant Państwowej Straży Pożarnej Województwa Mazowieckiego, poprzednio przez długie lata szef radomskiej komendy PSP, na uroczystości druhów powiatu kozienickiego w sanktuarium w Wysokim Kole i wielu uroczystościach gminnych - starszy brygadier Janusz Szylar, z kolei przez wiele lat związany z powiatem lipskim. Jeżeli chodzi o druha Zbigniewa Gołąbka z Ochotniczych Straży Pożarnych- zastępcę prezesa Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Warszawie, to uczestniczy on we wszystkich uroczystościach powiatowych i prawie we wszystkich gminnych.