Jest to kolejny etap prac nad wdrożeniem Systemu Karty Miejskiej i Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Oba systemy mają w pełni funkcjonować jesienią. Obecnie trwa etap pilotażowy.
- W tym momencie w większości autobusów są już zainstalowane nowe, czerwone kasowniki. Są one dwusystemowe - pozwalają na to, by kasować w nich tradycyjne bilety papierowe, ale także te, które akceptują odczyt z kart miejskich - informuje Dariusz Dębski, rzecznik MZDiK.
W najbliższym czasie wykonawca - firma R&G Plus z Mielca - dostarczy testową partię kart miejskich. Następnie - w drodze losowania lub konkursu MZDiK wybierze grupę testową użytkowników nowych kart miejskich. - Zadaniem tych osób będzie korzystanie z kart i sprawdzanie ich możliwości. Osoby testujące będą przekazywały swoje uwagi bezpośrednio do Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji - dodaje Dariusz Dębski.
Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji kończy także prace nad wzorem graficznym karty miejskiej. Na awersie częścią tego wzoru będzie fotografia związana tematycznie z komunikacją miejską i z samym miastem. Rewers będzie natomiast służył jej personalizacji, znajdzie się na nim fotografia posiadacza karty, jego imię i nazwisko, a także numer seryjny karty.
Początkowo karta miejska będzie służyła radomianom jako bilet autobusowy. Jednak z czasem system ma umożliwić korzystanie z usług tj. opłata za wejście na pływalnie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji czy też wnoszenie opłat za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego.
Kolejnym zadaniem firmy R&G z Mielca będzie zamontowanie elektronicznych tablic na 44 przystankach, czytników kart dla kontrolerów, stacjonarnych biletomatów umożliwiających zakup biletów papierowych oraz doładowanie biletu elektronicznego oraz terminali, które także posłużą do doładowywania kart miejskich.
System Karty Miejskiej i System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej są projektami współfinansowanymi przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 (Działanie 5.1 Transport miejski). Całkowita wartość projektu to ponad 8,9 mln zł. Kwota dofinansowania wynosi 85 proc. kosztów kwalifikowanych projektu.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>