Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Stawka większa niż 8 mld - 7 tys. podpisów z Radomia

dag, UM 2012-09-21 14:30:00

Ponad 7 tysięcy mieszkańców Radomia podpisało się pod obywatelskim projektem ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w ramach kampanii ”Stawka większa niż 8 mld”  

Ponad 7 tysięcy mieszkańców Radomia podpisało się pod obywatelskim projektem ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w ramach kampanii ”Stawka większa niż 8 mld”, realizowanej przez komitet obywatelski stworzony przez Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Unię Miasteczek oraz Związek Powiatów Polskich. Listy z podpisami radomian dziś zostaną przewiezione do Poznania – siedziby Związku Miast Polskich, członkiem którego jest Radom.

- Dziękuję wszystkim, którzy wyrazili w ten sposób poparcie dla akcji , która jest wyrazem naszej obywatelskiej, apolitycznej walki o zapewnienie bardziej sprawiedliwego i bardziej racjonalnego gospodarowania finansami publicznymi – mówi Prezydent Andrzej Kosztowniak, pełniący funkcję sekretarza Związku Miast Polskich. Prezydent wyraża także nadzieję, że w innych miastach, a także wsiach zebrana została dostateczna ilość podpisów, aby projekt obywatelski mógł zostać złożony i rozpatrzony w Sejmie. - Cieszę się, że dajemy początek wielkiej dyskusji na temat tego, że polskie samorządy de facto są stawiane pod ścianą i zmuszane do podejmowania drastycznych decyzji - dodaje prezydent Andrzej Kosztowniak.

Przypomnijmy, że dla projektu musi wyrazić pisemne poparcie co najmniej 100 tysięcy osób. Kampania zostanie podsumowana na Samorządowym Kongresie Oświaty 27 września w Sali Kongresowej w Warszawie. Planowane jest, że tym dniu samorządowcy z całego kraju razem zaniosą karty z podpisami do Sejmu.

Projekt obywatelski zakłada zwiększenie udziału samorządów w dochodach z PIT, dzięki czemu ich wpływy zwiększyłyby się w stosunku do obecnych o 8 miliardów złotych.

Samorządowcy alarmują: jeśli nie nastąpią zmiany, stan systemowej nierównowagi w samorządowej części finansów publicznych będzie się pogarszał, co nie tylko zahamuje rozwój lokalny i regionalny, ale także zagrozi realizacji zadań własnych gmin, powiatów i województw (Przewodniczący sejmowej komisji samorządu terytorialnego Piotr Zgorzelski, 13 września br. w Sejmie – cyt. za pismo ZMP, 17.09 br.).

W ostatnich latach dochody jednostek samorządu terytorialnego zmniejszyły się np. wskutek zmiany stawek PIT i ulgi prorodzinnej, nowelizacji ustawy o opłacie skarbowej, zmiany w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, zmiany w podatku od spadków i darowizn. Ogromnym problemem jest nakładanie nowych zadań bez zwiększania dochodów, usankcjonowane np. przez prawo o aktach stanu cywilnego i o opłacie skarbowej, nowelę ustawy o drogach publicznych, ustawę o efektywności energetycznej lub ustawę o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej. 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych