Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Statystyki są zatrważające - mniej dzieci, mniej szkół, mniej pracy

K.S. 2014-05-11 14:00:00

Na przestrzeni kilku ostatnich lat liczba dzieci mocno wpłynęła na działalność szkół w całej Polsce. Statyski prowadzone przez Instytut Badań Edukacyjnych są zatrważające - w ciągu pięciu lat zamknięto prawie tysiąc szkół. Powód? Zmniejszenie ilości uczniów. Radom też dotknął niż demograficzny. Liczba uczniów zmniejszyła się o pięć tysięcy!

Jak podaje portalsamorządowy.pl, z najnowszych danych Systemu Informacji Oświatowej wynika, że liczba uczniów przystępujących do nauki we wrześniu 2012 roku we wszystkich typach szkół wyniosła 4,669 milonów. Jest to o 140,8 tys. uczniów mniej niż rok temu. Tendencja spadkowa dotyczy wszystkich typów placówek, ale w największym stopniu gimnazjów, w których znalazło się o 49,1 tys. uczniów mniej niż w roku szkolnym 2011/2012.

Do szkół podstawowych poszło o 27,9 tys. uczniów mniej, niż w poprzednim roku. W liceach ogólnokształcących znalazło się o 27,8 tys. uczniów mniej, w zasadniczych szkołach zawodowych mniej o 14,1 tys., w liceach profilowanych - o 11,8 tys. W technikach jest to już mniej o 8,9 tys., w technikach uzupełniających - o 2,5 tys. a w liceach uzupełniających - o 1,3 tys. Największym problemem poslkich szkół jest niż demograficzny.

 Radom również dotknął ten problem. Jak informuje Ryszarda Kitowska z biura proasowego UM w Radomiu, od roku 2007 roku do tej chwili zlikwidowano dwie placówki oświatowe: Publiczną Szkołę Podstawową Nr 8 (w 2012 roku) i Zespół Szkół Specjalnych Nr 3 (w 2013 roku). Przyczyną likwidacji Zespołu Szkół Specjalnych Nr 3 było zamknięcie dziennego oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży w Samodzielnym Wojewódzkim Publicznym Zespole Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Radomiu.

Liczba uczniów w radomskich publicznych placówkach oświatowych w 2007 roku  wynosiła 43 715. Według stanu na dzień 30 września 2013 roku liczba ta zmniejszyła się o ponad 5 tysięcy i wyniosła 38 644 osoby.
Liczba oddziałów w 2007 roku wynosiła 1 710 i zmniejszyła się do 1 571 w 2013 roku.

- Z danych demograficznych wynika, że na przestrzeni kilku lat liczba uczniów bardzo się zmniejszyła. Problem ten powoduje, że wiele placówek oświatowych zmniejsza liczbę oddziałów. Co oznacza, niestety, mniej miejsc pracy dla nauczycieli. W roku 2013 w Radomiu zwolnionych zostało 59 nauczycieli - mówi Ryszarda Kitowska. - Wysokość subwencji, jaką Gmina Miasta Radomia otrzymała z Ministerstwa Edukacji Narodowej, na 2013 rok wynosi 265 916 733 zł - miasto zmuszone było dopłacić około 110 milionów złotych, aby zapewnić sprawne funkcjonowanie oświaty - tłumaczy.

Wszelkie dane dotyczące radomskiej edukacji dostępne są w „Informacji o stanie realizacji zadań oświatowych w Gminie Miasta Radomia” przekazywanej przez Wydział Edukacji, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Radomiu corocznie Radzie Miejskiej w Radomiu.
 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych