- Nie mogliśmy wkroczyć wcześniej do Starego Ogrodu, ze względu na okres lęgowy ptaków. Nasi pilarze już usunęli większość topól, klonów jesionolistnych i drzew owocowych w zachodniej części parku, czyli od strony stadionu Startu - mówi Marcin Walasik, rzecznik prasowy ZUK.
Niebawem pracownicy zaczną przemieszczać się w kierunku ulicy Mireckiego, co będzie wiązało się z tymczasowymi utrudnieniami w ruchu drogowym. Korony niektórych drzew znajdują się bowiem nad jezdnią.
- Usunęliśmy już 30 procent drzew zakwalifikowanych do wycinki. Chcielibyśmy uporać się z pozostałymi do końca bieżącego roku. Termin zakończenia prac drwalskich zależy jednak w dużej mierze od pogody. W parku tym jest sporo terenów torfowych, na które, po opadach deszczu, nie można wpuścić ciężkiego sprzętu. Tymczasem nie wszystkie drzewa da się bezpiecznie kłaść na ziemię, bez wcześniejszej redukcji korony, przy użyciu zwyżki. Ponadto wycinki drzew nie należy prowadzić przy silnych podmuchach wiatru, gdyż istnieje ryzyko, że drzewo zmieni kierunek upadku - Wyjaśnia Walasik.
W ramach prowadzonych prac w Starym Ogrodzie ZUK zajmie się również frezowaniem pni oraz porządkowaniem terenu.
Pozyskiwane w trakcie wycinki drewno jest selekcjonowane, a następnie przewożone do bazy Zakładu Usług Komunalnych przy ulicy Suchej. Zostanie później zagospodarowane między innymi do wykonania gazonów, palisad oraz desek. Najmniej wartościowe drewno i gałęzie trafiają do pieca, który ogrzewa część pomieszczeń ZUK. Reszta jest zrębkowana, czyli kruszona w drobne części. Zrębki wykorzystuje się do obsypywania roślin iglastych na klombach lub w gazonach.
Drzewostan parku Leśniczówka jest w pełni przygotowany do rozpoczęcia kompleksowej rewitalizacji tego miejsca. Przeprowadzone wycinki na przestrzeni ostatnich dwóch lat spotykały się ze sporym sprzeciwem społecznym. - Po rozświetleniu poszczególnych obszarów, większość osób odwiedzających ten park dostrzegła pozytywne zmiany w zachowanej roślinności. Dostęp promieni słonecznych umożliwił przede wszystkim prawidłową wegetację roślinności w dolnych partiach parku, co widać najlepiej po odtworzonych trawnikach. Wycięte tam topole i klony jesionolistne uniemożliwiały również prawidłowy rozrost koron wartościowych gatunków drzew - zaznacza Walasik.
W trakcie rewitalizacji parków Stary Ogród i Leśniczówka pojawi się wiele nowych nasadzeń szlachetnych gatunków roślin. Stare topole i klony jesionolistne zostaną zastąpione między innymi bukami purpurowymi, dębami szypułkowymi, lipami szerokolistnymi czy klonami jaworowymi. Sadzonki tych drzew liściastych będą musiały mieć obwód minimum 15 centymetrów na wysokości 130 centymetrów od ziemi. Nasadzeniami tymi zajmie się wykonawca inwestycji.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>