Druga edycja debat społecznych o bezpieczeństwie w województwie mazowieckim została zainaugurowana w Radomiu. Udział w niej wzięli wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, komendant wojewódzki policji Cezary Popławski, komendant miejski policji Karol Szwalbe, a także radni Rady Miejskiej, dyrektorzy organizacji pozarządowych, wójtowie okolicznych miejscowości oraz mieszkańcy miasta.
Celem poniedziałkowej konsultacji było znalezienie odpowiedzi, czy sprawy poruszane podczas poprzedniej edycji zostały rozwiązane. W czasie spotkania sporządzone zostały kolejne wnioski, które będą sukcesywnie rozporządzane i realizowane przez radomską policję.
- Chcemy stworzyć kulturę współpracy policji, ale też innych organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo oraz kulturę współpracy z mieszkańcami - mówił wojewoda Jacek Kozłowski - Policja nie może poprzestawać na kształtowaniu kryteriów wyłącznie na analizie statystycznej przestępczości. Musi słuchać mieszkańców - dodał.
Karol Szwalbe, komendant miejski policji w Radomiu przedstawił wnioski, które udało się zrealizować podczas tego roku. Wśród nich znalazły się m.in. zwiększenie kontaktów dzielnicowego z przedstawicielami spółdzielni mieszkaniowych, eliminacja wyścigów motocyklowych na ul. Maratońskiej i Wernera, dewastacja terenów zielonych przy ul. Olsztyńskiej, wspólne patrole ze Strażą Leśną, zapewnienie bezpieczeństwa w parkach oraz monitoring przejścia podziemnego na ul. Warszawskiej/ Szarych Szeregów. Komendant zwrócił uwagę na spadek przestępczości w mieście w porównaniu do lat ubiegłych.
Podczas trwania debaty radni, włodarze okolicznych miejscowości, dyrektorzy placówek pozarządowych oraz mieszkańcy Radomia podjęli wiele ważnych spraw dotyczących bezpieczeństwa w mieście i regionie. Głównymi problemami, na które zwrócili uwagę były: młodzież pijąca alkohol w miejscach publicznych, niedopracowany system Niebieskiej Karty, który miał eliminować zjawisko przemocy domowej, wandalizm na osiedlach, niewystarczający kontakt dzielnicowych z mieszkańcami oraz zły stan dróg gminnych. Poruszone zostały również tematy Centrum Powiadamiania Ratunkowego, monitoringu na terenie Radomia i Pionek, a także obowiązkowych czujników do wykrywania tlenku węgla. Zdaniem mieszkańców Radomia poważnym problemem jest zły dobór specjalistów, którzy na co dzień zajmują się osobami mającymi problem z przemocą w domu. W czasie konsultacji poruszona została również kwestia prostytucji wśród nieletnich, która zdaniem radomian jest uprawiana w galeriach handlowych.
Na zakończenie spotkania zgromadzeni na sali mieszkańcy Radomia wypełnili anonimowe ankiety, na których podstawie stworzona zostanie lista wniosków do zrealizowania w roku 2014.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>