Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Spółdzielnia Mieszkaniowa ''Nasz Dom'' oszczędza i zarządza energią cieplną z Techem

Justyna Różańska, red. M.G. 2014-05-12 16:00:00

Oszczędność kosztów ogrzewania nawet do 14%, precyzyjny monitoring poboru energii a także szybkie i dokładne rozliczenie zużycia ciepła - to tylko niektóre z korzyści, jakie odnotowała Spółdzielnia Mieszkaniowa „Nasz Dom” w Radomiu po implementacji rozwiązań firmy Techem do zarządzania i oszczędzania energii cieplnej. Współpraca zaowocowała wyeliminowaniem z nieruchomości nadwyżek ciepła oraz umożliwiła lokatorom obniżenie rachunków za ogrzewanie. Samo wdrożenie jest finansowane wyłącznie z oszczędności generowanych przez rozwiązania Techem i nie wymagało poniesienia przez spółdzielnię dodatkowych nakładów finansowych.

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Nasz Dom” już od 1998 roku korzysta z rozliczania energii cieplnej według rzeczywistego zużycia. Wówczas w budynkach zostały zamontowane podzielniki cieczowe (wyparkowe). Wymiana podzielników cieczowych na bardziej nowoczesne, elektroniczne wprowadziłaby możliwość bardziej dokładnego pomiaru ogrzewania oraz otworzyłaby przed spółdzielnią nowe możliwości korzystania z zaawansowanych technologii, wspierających zarządzanie energią cieplną.
 
- Lokatorzy w naszej spółdzielni od lat korzystają z rozwiązań do indywidualnego rozliczania kosztów ogrzewania i posiadają coraz większą wiedzę w zakresie racjonalnego korzystania z energii cieplnej. Samo przejście na nowoczesne radiowe podzielniki kosztów ogrzewania generowałoby z pewnością pewne oszczędności, jednak jako spółdzielnia nowoczesna, chętnie korzystająca z zaawansowanych technologicznie rozwiązań, zdecydowaliśmy się zrobić krok dalej i wprowadzić do spółdzielni rozwiązania, generujące dodatkowe wymierne korzyści – wyjaśnia Eugeniusz Jacek Woźniak, Prezes Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Nasz Dom” w Radomiu.

W tym celu SM „Nasz Dom” nawiązała współpracę z firmą Techem, oferującą rozwiązania wspierające zarządzanie energią dla branży nieruchomości. W 2010 roku w jednym z budynków spółdzielni zostały zamontowane podzielniki kosztów ogrzewania z odczytem radiowym oraz system oszczędzający energię – adapterm.

- Eksperci Techem, z którymi rozmawialiśmy jeszcze przed wdrożeniem, przekonywali nas, że rozliczanie kosztów ogrzewania wg rzeczywistego zużycia w połączeniu z autorskim rozwiązaniem firmy - adapterm - przynosi bardzo duże oszczędności. Zdecydowaliśmy się na pewnego rodzaju pilotażowe wdrożenie tego systemu w jednej z naszych nieruchomości, by przekonać się, ile rzeczywiście energii uda nam się zaoszczędzić. Efekty miały zadecydować o implementacji rozwiązań Techem w kolejnych budynkach spółdzielni. Wyniki pilotażu przeszły nasze najśmielsze oczekiwania, dlatego zdecydowaliśmy się na poszerzenie wdrożenia i wprowadzenie rozwiązań Techem w 43 kolejnych budynkach – dodaje Eugeniusz Jacek Woźniak.

Całe wdrożenie było realizowane etapowo i zakończyło się w marcu 2012 roku.

Nawet o 14 % niższe koszty ogrzewania nieruchomości

Obecnie Spółdzielnia Mieszkaniowa „Nasz Dom” w Radomiu korzysta z rozwiązań Techem w zakresie rozliczania kosztów centralnego ogrzewania w 44 budynkach spółdzielni, w których są zamontowane radiowe podzielniki kosztów ogrzewania. Ponadto spółdzielnia korzysta z systemu oszczędzania energii adapterm, który wspomaga regulację 34 węzłów cieplnych, obsługujących wspomniane nieruchomości.

W systemie Adapterm podzielniki kosztów ogrzewania wykorzystywane są nie tylko do rozliczania ciepła, ale również jako czujniki temperatur wewnętrznych. W tradycyjnych systemach automatyki pogodowej węzłów cieplnych uwzględniane są tylko temperatury zewnętrzne. W przypadku systemu apdaterm, każdy podzielnik mierzy w czasie rzeczywistym temperaturę pomieszczenia i grzejnika. Dane te przesyłane są drogą radiową do komputera, zamontowanego w węźle cieplnym i sprzężonego z regulatorem pogodowym. Istotne są nie tylko same wartości temperatur, ale tendencje zmian i ich wzajemne relacje. 

- Na podstawie zgromadzonych danych, adapterm automatycznie reguluje ilość dostarczanej do budynku energii cieplnej. W ten sposób eliminuje nadwyżki ciepła, a tym samym obniża koszty ogrzewania nieruchomości, przy niezmienionym komforcie cieplnym mieszkańców. W praktyce lokatorzy płacą niższe rachunki, nie zmieniając swoich dotychczasowych nawyków związanych z ogrzewaniem mieszkań – tłumaczy Sławomir Kowerski, Dyrektor Handlowy w warszawskim oddziale firmy Techem.

Spółdzielnia korzysta także z kompleksowej platformy Techem Smart System (TSS), która jest zintegrowana z radiowymi podzielnikami ciepła, zamontowanymi w poszczególnych lokalach. TSS umożliwia całodobowy monitoring urządzeń rozmieszczonych w nieruchomościach, a także precyzyjny monitoring poboru energii cieplnej oraz ciepłej wody. 

- Na platformie TSS są gromadzone wszystkie informacje z zamontowanych w poszczególnych lokalach podzielników kosztów ogrzewania, co wprowadza przejrzystość w zarządzaniu ogrzewaniem i ciepłą wodą, dając zarządcy nieruchomości prawdziwy obraz zapotrzebowania budynku na energię, a także możliwość szybkiej reakcji na podejrzane skoki zużycia energii – komentuje Sławomir Kowerski.

TSS umożliwia ponadto odczyt wskazań licznikowych zarówno w danym lokalu, jak i całym budynku, pozwalając na szybkie i wygodne rozliczenie zużytej energii. Pracownicy spółdzielni mają dostęp do bieżących i archiwalnych informacji o codziennych wskazaniach podzielników kosztów ogrzewania i wodomierzy. Mogą oni także stale kontrolować parametry pracy wszystkich instalacji centralnego ogrzewania, a więc m.in. temperaturę zasilania i poziom oszczędności. Co istotne, TSS pozwala także na importowanie danych w formie elektronicznej oraz wykonywanie analiz zużycia ciepła, a także szybkie rozliczenie na podstawie pobranych danych. Spółdzielnia oszczędza także znaczną ilość miejsca, potrzebnego dotąd na archiwizację druków, a dzięki dostępowi do danych archiwalnych w formie elektronicznej chroni także środowisko.

Inwestycja, która spłaca się sama

Implementacja rozwiązań do indywidualnego rozliczania i oszczędzania energii cieplnej była realizowana na podstawie wcześniej wykonanej analizy ekonomicznej. - Praktyką stosowaną przez Techem jest przygotowanie dla zarządcy nieruchomości analizy zwrotu inwestycji. Każda bazuje na rzeczywistych kosztach utrzymania danych nieruchomości, dlatego też wyniki precyzyjnie wskazują, kiedy wdrożone rozwiązanie zostanie spłacone i zacznie przynosić wymierne oszczędności – wyjaśnia Sławomir Kowerski z Techem.

SM „Nasz Dom” zdecydowała się na użytkowanie podzielników kosztów ogrzewania i systemu adapterm w modelu dzierżawy. Założono, że zmniejszenie zużycia ciepła przeznaczonego na ogrzewanie o 6 %, które miało zostać osiągnięte dzięki pracy systemu adapterm, w pełni pokryje roczny koszt dzierżawy systemu. Dzięki takiemu modelowi finansowania, spółdzielnia nie musiała inwestować własnych środków finansowych i czekać, aż wydatki się zwrócą. Czynsz dzierżawny corocznie pokrywają wypracowane oszczędności, a pozostała kwota zmniejsza wydatki mieszkańców na ogrzewanie.

– W praktyce nie musieliśmy ponosić żadnych kosztów z tytułu inwestycji w rozwiązania do indywidualnego opomiarowania budynków. Już od pierwszego roku inwestycja nie tylko sama się spłacała, ale i przynosiła zyski – średnia kwota oszczędności w roku 2013 wyniosła 10%, czyli dużo więcej niż zakładane wcześniej ostrożnie 6%. W części nieruchomości oszczędność energii cieplnej wyniosła nawet 14% - dodaje Prezes Zarządu Spółdzielni „Nasz Dom” .

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych