Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Spadkobiercy pamięci, czyli lekcja patriotyzmu w "Ekonomiku" (zdjęcia)

Jacek Lombarski 2013-01-23 10:29:00

17 stycznia 1945 roku zarządzono „marsz śmierci” ok. 56 tysięcy więźniów z obozu Auschwitz – Birkenau do Loslau (Wodzisław Śląski). Mieli do przejścia 63 kilometry.  W czasie tej drogi śmierć poniosło ponad 15 tysięcy osób. O środowiskach bylych więźniów obozów koncentracyjnych nie zapominają uczniowie "Ekonomika", ci z kolei przekazali uczniom liczne pamiątki z tamtych lat. 

- Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych od szeregu lat współpracują z radomskim środowiskiem więźniów obozów koncentracyjnych. Od pięciu lat opiekują się Pomnikiem – Mogiłą na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego, kaplicą św. Maksymiliana Kolbe w Kościele Garnizonowym i sztandarem Związku – powiedziała opiekunka Szkolnego Klubu Europejskiego, Bożena Błaszczyk – Ziętek.

W ostatnich dniach przedstawiciele środowiska byłych więźniów obozów koncentracyjnych przekazali uczniom liczne pamiątki, zdjęcia, dokumenty, listy, „pasiak” – kurtkę więzienną i urnę zwieńczoną trójkątem z literą „P”. Takie trójkąty, przyszyte do „pasiaków”, nosili polscy więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych w Auschwitz, Gros – Rosen i wielu innych.

Prezentacja przekazanych przez środowisko pamiątek odbyła się na specjalnej lekcji języka polskiego. Na tablicy zapisany został temat: „Rzeczywistość niemieckich obozów koncentracyjnych”. Tą rzeczywistość prezentowały zdjęcia, niejednokrotnie drastyczne, ale taka właśnie była ta obozowa rzeczywistość.

- Dzisiejsza lekcja języka polskiego pogłębiła naszą historyczną wiedzę na temat życia w obozach. Szczególną uwagę zwracają oryginalne listy, które pisali więźniowie do swoich bliskich. Mieliśmy możliwość zobaczyć, a nawet dotknąć, ubranie więzienne, "pasiak". Makabryczne zdjęcia z obozów koncentracyjnych wzbudziły w nas wielkie emocje – powiedziała Monika Ch., jedna z uczennic.

- Taka lekcja przybliża rzeczywistość niemieckich obozów koncentracyjnych. Przybliżyła historię więźniów. Powinniśmy być dumni, że to właśnie nasza szkoła otrzymała te obozowe pamiątki. Dzięki temu historia jest bliżej nas i możemy ją zobaczyć "na własne oczy" – powiedział Jolanta B. inna uczennica „Ekonomika”.

W czwartek, w Kaplicy św. Maksymiliana Kolbe odbędzie się spotkanie z członkami środowiska byłych więźniów obozów koncentracyjnych.

- Powierzenie naszej szkole tak cennych pamiątek jest dla nas zaszczytem i wyrazem ogromnego zaufania środowiska – powiedziała Bożena Ziętek. - To zobowiązuje. W okręgu radomskim jest już jedynie około sześćdziesiąt osób, które przeżyły tą gehennę, w tym w Radomiu, jedynie dwie. Młodzież jest spadkobiercami ich pamięci.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych