W ramach cyklicznie prowadzonej analizy zbadano nastroje uczniów szkół ponadgimnazjalnych i jak się okazuje, dobre przeczucia co do przyszłej pracy opuściły przede wszystkim tych, którzy uczą się w technikach. Na atrakcyjną pracę ma nadzieję jedynie 60 proc. uczniów z tego typu szkół (w 2010 r. 68 proc.).
- Myślę, że skończenie szkoły i studiów nie gwarantuje w przyszłości dobrej pracy. Moim zdaniem do jej zdobycia najbardziej przyczyniają się konkretne umiejętności, a także wygląd. Mówi się, że wygląd jest nieważny, jednak nikt nie przyjmie np. otyłej dziewczyny do roli kelnerki - tłumaczy Piotr Szerlich - uczeń z Zespołu Szkół Skórzano-Odzieżowych Stylizacji i Usług.
Podobnie negatywnie wypowiada się Paweł Figarski, uczeń technikum: - Pracodawcy przyjmując ludzi do pracy wymagają kilkuletniego doświadczenia bez względu na to, po jakich studiach czy szkole są kandydaci. Wydaje mi się, że w dzisiejszych czasach podstawowym warunkiem przyjęcia do pracy są znajomości. To najłatwiejszy i najskuteczniejszy sposób, zwłaszcza dla osób bez doświadczenia.
Jak wynika z badań, ponadto 60 proc. zapytanych uczniów uważa, że o zdobyciu pracy decydują przede wszystkim znajomości i układy. To rekord takich wskazań w historii.
Najbardziej pesymistyczni, jesli chodzi o przyszłe szukanie miejsca zatrudnienia, są uczniowie liceów ogólnokształcących - tylko 38 proc. liczy na sukces na rynku pracy (o 3 pkt proc. mniej niż w 2008 czy 2010 r.).
- Wg badań odsetek uczniów liceów i techników, którzy czują się zagrożeni bezrobociem, sięga odpowiednio 65 i 70 proc. A to wyniki zbliżone do 2003 r., gdy stopa bezrobocia w Polsce sięgała 20 proc. (teraz 14 proc.). Z kolei w 2008 r. podobne obawy miało niemal o połowę mniej uczniów - ok. 38 proc.- informuje Portal Samorządowy.
Jak się okazuje, także ponad połowa studentów obawia się wejścia na rynek pracy, a tylko jeden na pięciu uważa, że jest do tego dobrze przygotowany – wynika z badania Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami (PSZK).
Skąd tak negatywne nastroje wśród młodzieży i studentów? Co młodzi powinni zrobić, by po skończeniu edukacji być jak najbardziej atrakcyjnymi dla pracodawców? Zachęcamy do dyskusji i komentowania pod artykułem.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>
''Skończenie szkoły i studiów nie gwarantuje dobrej pracy''. Prawda, czy fałsz?
Tylko 48 procent uczniów wierzy, że dzięki szkole i wykształceniu zdobędzie dobrą pracę. Co trzeci jest w tej sprawie pesymistą. Ostatni raz tak pesymistyczne dane CBOS odnotował w 2003 r.

Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu
Dodaj komentarz
Przeczytaj też:

Nowa lokalizacja Izby Przyjęć Planowych

Gombrowicz w podróży: z Paryża do Radomia
![Radomianie robią przedświąteczne zakupy. Wielu kupujących na targowisku Korej [ZDJĘCIA]](./zarzadzanie/uploads//artykuly/artykuly/2025/04/58127/6a9b8aa204635b57696c0f8144e886f3-310-180.jpg)
Radomianie robią przedświąteczne zakupy. Wielu kupujących na targowisku Korej [ZDJĘCIA]
![Pogoda w Radomiu. Prognoza na dziś i najbliższe siedem dni [SPRAWDŹ]](./zarzadzanie/uploads//artykuly/artykuly/2025/04/58128/8eb48e6047a8b310df3863900f496042-310-180.jpg)
Pogoda w Radomiu. Prognoza na dziś i najbliższe siedem dni [SPRAWDŹ]

Trwa realizacja programu Miasto Przyjaznych Zmian
