Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Sesja rady miejskiej: mieszkańcy przybyli na posiedzenie, prezydent obiecuje inwestora

b 2013-03-26 10:16:00

Wyjątkowo nie w poniedziałek, a we wtorek odbywa się sesja rady miejskiej w Radomiu. W naszej relacji nformować będziemy Czytelników o najważniejszych decyzjach podejanych  przez radnych.

9.02 - radni wciąż się zbierają. Porządek obrad jest bardzo rozbudowany, na razie trwa "giełda", ile może potrwać sesja?

9.04 - przewodniczący rady Dariusz Wójcik otwiera obrady.

Sekretarzami obvrad zostają Jan Maniak (PiS) i Damian Maciąg (Kocham Radom-Radomianie Razem).

Przewodniczący klubu radnych SLD Zenon Krawczyk pyta co z projektem uchwały dotyczącym wprowadzenia nieodpłatnych biletów komunikacji dla osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy, w dniu ich stawiennictwa w urzędzie. - Jest w zamrażarce - odpowiedział przewodniczący rady.

Przeowdniczący wita gości obecnych na sesji - parlamentarzystów, radnych sejmiku, komendantów miejskich - policji i straży pożarnej,

Radny sejmiku wojewódzkiego Jan Rejczak przypomina życiorys zmarłego wczoraj Tadeusza Wydry, m.in. byłego dyrektora Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu.

- Świadomi wielkiej straty bądźmy wdzięczni za dar jego życia - mówił Jan Rejczak.

Radni minutą ciszy uczciili pamięć Zmarlego.

Radni nie zabierają głosu w sprawie sprawozdania ze stanu bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa pożarowego miasta.

W sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Radomia głos zabiera natomiast radny Piotr Szprendałowicz.

- Usunięto z planu inwestycję wartą 150 mln zł, czyli budowę stadionu Radomiaka, nad czym powinna przecież odbyć się dyskusja.

Radny przypomina historię tej ciągle planowanej inwestycji i kolejne pojawiające się koncepcje.I pyta: co dalej?

Odpowiada wicepreydent Igor Marszałkiewicz::

- Ile razy mam panu tłumaczyć, że byłem zwolennikiem budowy stadionu w Partnerstwie Publiczxno-Prywatnym, ale rozsporządzenie ministerstrwa finansów, że PPP wchodzi w zadłużenie gminy, zabiło całą ideę?

I wyjaśnia radnemu meandry ustawy, która wpłynęła na jej zaniechanie. Podkreślił, że miasto jest zaintreresowane budową stadionu, ale bardziej etapami niż w PPP.

Piotr Szprendalowicz dziękuje za odpowiedź, ale wciąż nie rozumie, dlaczego inwestycja została wyjęta z planu. - Cieszę się, że chcecie budowac stadion, ale czekam na odpowiedź.

Skarbnik miasta Sławomir Szlachetka stwierdził, że po prostu ten zapis nie spełniał kryteriów i znajdzie się ponownie w chwili, kiedy będzie plan przystąpienia do jego realizacji.

Wiceprezydent odparł, że najpierw budowana będzie hala sportowa, potem korty na Wośnikach a potem stadion. - Mam nadzieję, że to będzie rok po roku - oznajmił prezydent.

Radny Mirosław Rejczak mówi, że rada od lat działa w 95% ponad podziałami, ale PO prezentuje politykę, Kiedy będzie stadion? Stadion będzie wtedy, gdy rząd PO przestanie istnieć w kraju.

Ta wypowiedź wzbudziła uśmiechy opozycji. - Niech pan nie klamie w Wielkim Tygodniu - radny Woźniak  rzuca ze swojej ławy, wzbudzając uśmiechy. Prognoza przechodzi - 14 radnych "za", 1 przeciwko, 11 osób się wstrzymało.

Zmiany w budżecie miasta Radomia.

Waldemar Kordziński (PO): - Moje wystąpienie będzie wystąpieniem politycznym, jak to było przed chwilą. Zdanie jednego radnego nie może być utożsamiane z opinią całej rady, więc proszę o powściągliwość w wypowiadaniu swoich opinii - te słowa radny skierował do Mirosława Rejczaka. Dalej radny pyta czemu w projekcie uchwały znalazł się zapis dotyczący upoważnienia preyzdenta do zaciągania kredytów i pozyczek długoterminowych do kwoty 84,9 mln zł? Dlaczego teraz i jakie ma być prznaczenie tego kredytu - dociekał.

Sławomir Szlachetka: - Nic nigdy nie robimy po kryjomu. Kwoua ta wynika z ustawy o finansach publicznych i ustawy o samorządzie gminnym. Do tej pory tego nie było, ale po analizie uchwał innych miast doszliśmy do wniosku, aby tak to przeprowadzić. Tzn. że takie upoważnienie powinno się w uchwale znaleźć, Kwota bierze się z budżetu - spłata kredytu plus deficyt dają nam taką sumę.

13 glosów za, 5 bylo przeciwko, 7 wstrzymało się od głosu.

Dalej radni wybrali podmiot u[rawniony do badania sprawozdania finansowego, uchwalili plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych.oraz zaakceptowali przystąpienie do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Dzielnica przemyslowa". Dykusji nie było, wyniki niemal jednogłośne.

Powstanie parku na osiedlu Ustronie. Komisja Środowiska chciała poszerzenia parku, ale wicepreyzydent Marszalkiewicz twierdzi, że cuwhała przedlożona została radnym w zakresie, w jakim miasto dysponuje gruntem. Jeżeli spółdzielnia większego parku, niech odda miastu grunty.

Kaimierz Woźniak, szef komisji wyjaśnia, że wniosek pochodził od przyrodników i że na etapie koncepcji poiwnniśmy zadbać o cały ciąg przyrodniczy, a park na reszcie terenów powstanie później.

Wiceprezydent:  wniosek jest słuszny i docelowo mam nadzieję, że park tak będzie wyglądał. Ale dopóki miasto nie ma gruntów, nie możemy inaczej przedstawić projektu. Rozszerzenie mam w głowie - odpowiada.

- Inicjatywa ciekawa, ale przydałby się program rozwoju przestrzeni  parków - mówi Piotr Szprendalowicz.

Jednogłośnie przechodzi projekt w sprawie odstąpienia od obowiązku przetargu i zawarcia umów dzierżawy nieruchomości położonych przy ul 11 Listopada.

Przy regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie gminy radni dyskutują o uchwałach śmieciowych. Radny Marek Szary pyta co dalej z umowami zawartymi na wywóz śmieci? Okazuje się, że ustawa nie precyzuje tego. Teoretycznie umowa wygasa z mocy prawa, ale według mnie mieszkańcy powinni takie umowy wypowiadać - odpowiada dyrektorka Wydziału Środowiska, Grażyna Krugły.

Radni jednogłośnie przeglosowali przyznanie miejskiemu szpitalowi 3 mln zł pożyczki.

10.05 - na salę weszli mieszkańcy w sprawie projektu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulicy Brzustowskiej. Pytają dlaczego w ciągu 5 lat nie został zatwierdzony taki plan.Glos zabrala przedstawicielka grupy: - To jest gospodarka rabunkowa - państwo nie podejmujecie decyzji. Państwo zachowujecie się jakbyście to wy byli właścicielami tych gruntów. Młodzież wyjedzie, bo nie ma perspektyw, bo przez was nie mamy jak im pomóc. Jesteśmy zablokowani z każdej strony, Chcialabym, aby państwo coś w tej sprawie zrobili.

- Jest grupa radnych, którzy nie chcą realizacji tego planu - mówi przewodniczący rady.

Wiceprezydent Marszałkiewicz: - Na dzisiejszą sesję wniosek nie wszedł, został złożony po terminie. Rozmawiamy z kolejnym dużym inwestorem, którego nazwy nie zdradzę, i jest to polski kapitał, który buduje pozytywne rzeczy w różnych miastach. Mam nadzieję, że na sesję majową uda się wprowadzić odpowiednie dokumenty. Na sesję przyjdziemy z inwestorem, który tworzy nowe miejsca pracy i nowe technologie.

Mieszkańcy: Jesteśmy oszukiwani przez pana prezydenta i nie jesteśmy zadowoleni z dotychczasowych działań.

Przewodniczący Dariusz Wójcik: Dajmy czas prezydentowi.

Mieszkańcy: Zgadzamy się, poczekamy do końca maja.

Przewodniczący: Mogę zagwarantować, że wprowadzimy to na sesję, ale nie za wynik głosowania. Przewodniczacy życzy zdrowych, wesołych świąt i mieszkańcy wychodzą.

Kolejne uchwały przechodzą szybko. M.in., w sprawie rozwiązania Zespolu Szkół Specjalnych nr 3 i likwidacji szkół wchodzących w skład Zespolu Szkół Specjalnych nr 3 przy ul. Starokrakowksiej oraz w sprawie zmian w regulaminie wynagradzania nauczycieli.

Dyskusja nad projektem uchwały zmieniającą uchwałę w sprawie zasad korzystania z niektórych obiektów użyteczności publicznej. Wątpliwości dotyczą spraw proceduralnych. Otstatecznie projekt przechodzi 12 głosami za. Sporo radnych było przeciwko lub wstrzymało się od głosu. Największe wątpliwości wzbudził zapis, że nieodpłatnie z obiektów sportowych mogą korzystać zawodnicy drużyn ligowych, którzy otrzymują stypendia sportowe.

Przechodzą Program oddzialywań korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc w rodzinie na lata 2013-2015" oraz PFRON pn. "Program wyrównywania różnic między regionami II - obszar D",

Jednogłośnie przechodzi kolejny projekt w sprawie nadania imienia szkołom wchodzącym w skład Zespołu Szkół Samochodowych, choć i tu pojawily się spory proceduralne.

Sprawy różne i wolne wnioski:

Damian Maciąg porusza m.in. sprawy gromadzenia się nadmiaru wody po roztopach przy skrzyżowaniu ul.Śniadeckcih i ul. Warszawskiej i stan budynku warsztatów i boiska szkół odzieżowych. Adam Włodarczyk: - sprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniu ulic Słowackiego i Złotej - była obietnica, że coś zostanie zrobione, ale nie zrobiono nic. Zenon Krawczyk: Na boiskach - orlikach jupitery świecą się nawet wtedy, gdy nie ma tam zajęć. Odpowiedź gminy: że nie przewiduje żadnych działań w tej sprawie. Kazimierz Woźniak zwraca uwgaę na sprawę odśnieżania ulicy Akademickiej. Jan Pszczoła pyta o możliwość wybudowania szatni i pryszniców przy boisku pilkarskim przy Liceum przy ul. Prażmowskiego. Włodzimierz Bojarski: -Potrzebne jest przejście przez ulicę Wolanowską w pobliżu Biedronki. Piotr Szprendałowicz wnioskuje o wyjaśnienia w sprawie jednego z budynków przy ul. Mieszka I 15, którego mieszkańcy interweniowali na poprzedniej sesji. Wniosek skierowano do komisji rewizyjnej. Radny porusza też sprawę dachu na stadionie Radomiaka. - Ten dach kompromituje i zawstydza nasze miasto, czy panu prezydentowi takie zadaszenie się podoba, czy taka konstrukcja stanowi promocję naszego miasta? - pyta. Jerzy Zawodnik pyta z  kolei o strefy płatnego parkowania na Plantach, że jej część od Jaracza do Kościuszki jest nieuzasadniona.

Radni otrzymają odpowiedzi na piśmie.

Radni przechodzą do omawiania kolejnych sprawozdań. Radny Zenon Krawczyk zwraca uwagę, że niektóre organizacje pozyskują środki finansowe z różnych źródeł, a wpisują metodą kopiuj-wklej to samo uzasadnienie .

Wiceprezydent Anna Kiwecień: Mnogość sprawozdań to efekt radosnej twórczości polskiego parlamentu.

Więcej uwag do calej serii sprawozdań nie bylo.

Urząd Skarbowy nie stwierdził żadnych nieprawdłowości w oświadczeniach majątkowych osób zobowiązanych do składania takich oświadczeń, 11.40 życzenia od przewodniczacego dla radnych i koniec sesji. Po raz kolejny radni pokazali, że są nieprzewidywalni.... Typowano, że sesja skończy się około godiny 17-18 a tymczasem była to jedna z najkrótszych sesji w tej kadencji.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych