Piotr Szprendałowicz wypowiedział się na temat uchwały o zatwierdzeniu sprawozdania pokontrolnego komisji rewizyjnej w Miejskim Zarządzie Lokalami podjętej 10 czerwca. Chodzi o zbyt wysokie opłaty, jakie za dostawy ciepła muszą ponosić mieszkańcy bloku przy ul. Mieszka I 15. Uchwała nie została dotychczas wdrożona, mimo że minęło już dwa i pół miesiąca od czasu jej podjęcia. - Z mediów dowiadujemy się, że dyrekcja MZL nie zamierza jej wykonać - mówi Szpredndałowicz. Na sali jest obecna grupa mieszkańców, która po słowach radnego biła brawo. Na wniosek mieszkańców sprawą zajęła się prokuratura. Radny Szprendałowicz apelował do prezydenta, aby zatroszczył się o potrzeby mieszkańców.
Na zarzuty odpowiedział wiceprezydent Igor Marszałkiewicz, który tłumaczył, że 2,5 miesiąca to stosunkowo niedługi okres na wdrożenie tak wielu zaleceń. Zapewnił, że najpóźniej na koniec października zostanie przedstawione sprawozdanie z wdrożenia zaleceń.
Podwyższenie kapitału zakładowego spółki Rewitalizacja w związku z przebudową kamienic przy ul. Wałowej i Rwańskiej.
Radny Piotr Szprendałowicz: - Wiemy, że rewitalizacja kamienic miasta kazimierzowskiego ma sens wizerunkowy i historyczny. Ale czy ma też sens ekonomiczny? 6 milionów złotych to bardzo dużo. Chciałbym poznać plany spółki, czy za kilka miesięcy spółka znowu poprosi o dofinansowanie? Czy kamiemienice znajdą najemców? Wiemy że wiele lokali w mieście stoi pustych.
Prezydent Kosztowniak: - Wiemy, że Rewitalizacja 10 lat temu została wyposażona tylko w nieruchomości. Ich utrzymanie kosztuje. Ideą powstania spółki, powołanej przez moich poprzedników, była rewitalizacja miasta. Patrząc tylko po liczbach, wskaźnikach ekonomicznych istnienie tej spółki nie miałoby sensu.
- Jeżeli spojrzymy na to zadanie tylko przez pryzmat pieniądza, to ten pomysł od początku nie miał sensu. Przez 10 lat ta spółka zrobiła dużo i ma swoje dokonania. Z jednej strony wyposażamy spółkę w majątek, ale jest on obciążony kosztami jego obsługi. Pomoc miasta jest potrzebna. Dzisiaj czas na rynku deweloperskim jest bardzo trudny. Ja podtrzymuję zdanie, że ten cel spółki określony 10 lat temu, był celem właściwym. Jednak musimy mieć świadomość, że do tego trzeba będzie dokładać.
10:26 Mariusz Mróz, prezes spółki Rewitalizacja: - Pierwsze półrocze tego roku zakończyliśmy zyskiem. Jednak na chwilę obecną spółka nie dysponuje kwotą potrzebną na wkład własny do programu Jessica. W tym programie nieruchomości muszą służyć pod lokale usługowo-biurowe. Nie ma innej możliwości. Lokal dla Centrum Informacji Turystycznej będzie wynajmowany nieodpłatnie.
- To są ostatnie pieniądze, które mogą być wykorzystane na rewitalizacje miast. Nie wiem, czy w w perspektywie finansowania unijnego 2014-2020 będzie taka możliwość. Wkład 1 milion 300 tysięcy złotych to koszty kwalifikowalne - dodaje prezes Mróz.
- Przez okres 5 lat (od 2008r.) spółka działała na rynku, nie potrzebowała dofinansowania z miasta - informuje prezes Mariusz Mróz.
Za głosowało 23 radnych, 2 wstrzymało się od głosu. Nikt nie był przeciw. Spółka Rewitalizacja zostanie dofinansowana kwotą 1 miliona złotych.
Wiceprezydent Anna Kwiecień: Zmiana w statucie Domu Weterana Walki i Pracy to początek bardzo potrzebnych zmian w tej placówce. Podjęliśmy starania o to, aby w domu na Wyścigowej stworzyć możliwość dziennego pobytu z intensywną terapią zajęciową dla osób ze sprzężonymi niepełnosprawnościami. Mamy w tej chwili zgodę wojewody, by utworzyć 10 miejsc dziennego pobytu na terenie tej placówki. Liczę na to, że od 1 stycznia te miejsca zostaną uruchomione.
Radni dyskutują na temat wzniesienia i lokalizacji pomnika poświęconego Żołnierzom Armii Krajowej przy ul. Niedziałkowskiego.
Jakub Kowalski: - Czy w tym miejscu obowiązuje plan zagospodarownia przestrzennego?
Jerzy Zawodnik, uważa, że pomnik wzbogaci przestrzeń publiczną. Początkowo lokalizacja miała mieć miejsce przy Galerii Słonecznej. Obecnie rozważa się lokalizację przy ul. Żeromskiego. To według niego nie jest najlepszy pomysł. Ulica Żeromskiego kojarzy się z pomnikiem Jana Kochanowskiego.
Marek Szary: - Pomnik poświęcony Armii Krajowej należy się żołnierzom, jak żaden inny. Pomnik ten jest jakby początkiem, próbą nadgonienia tego, czego nie zrobiliśmy przez dziesięciolecia. Ci ludzie umierają i uważam że trzeba jak najszybciej spowodować, żeby ten pomnik stanął.
Wiceprezydent Marszałkiewicz tłumaczy, że zarząd ŚZŻAK zaakceptował lokalizację. Plan zagospodarowania nie przewiduje w tym miejscu pomników. Na kolejnej sesji trzeba będzie przystąpić do zmiany planu, jednak w pierwszej kolejności potrzebna jest zgoda na lokalizację. Za tą zgodą było 24 radnych. Nikt nie był przeciw i nikt się nie wstrzymał od głosu.
Radni dyskutują na temat pokrycia straty Radomskiego Szpitala Specjalistycznego
Jerzy Zawodnik: - Koszty osobowe to trzy czwarte wszystkich kosztów ponoszonych przez szpital. Nie chciałbym żebyśmy ruszali środki przeznaczone na inwestycje w szpitalu.
Jakub Kowalski: - NIK przeprowadzila kontrole w 15 placówkach ktore zostały przekształcone i skomercjalizowane, i co widać, placówki te nadal są zadłużone. Spółki wysprzedają udziały i dzierżawią budynki osobom prywatnym i wracaja na obrady po to by je dokapitalizowac. Są pod nadzorem NFZ i nie mają szansy na konkurencyjność na wolnym rynku. Komercjalizacja szpitala nic absolutnie nie daje. Najpierw komercjalizacja, pozniej wysprzedawanie uddziałów. PIS nie zamierza doprowadzic do takiej sytuacji w Radomiu.
Anna Kwiecień: - Sytuacja w RSS jest zła, a na Józefowie jest dramatyczna. A będzie jeszcze gorzej. Kontrola wojewody wykazała, że mamy za małe zatrudnienie. Kolejne warunki realizacji świadczeń zdrowotnych narzucają tworzenie kolejnych miejsc pracy. Dziękujemy Pani Marszałek Kopacz, bo kiedy ona była ministrem zdrowia były płacone nadwykonania. I wtedy wynik finansowy był na plusie. Strata do pokrycia wynosi obecnie milion sześćset tysięcy złotych.
Anna Kwiecień: - Wynik finansowy RSS z poprzednich lat był dodatni. Dopiero w tym roku jest problem, bo nie ma kto zapłacić za nadwykonania. I taka sytuacja jest na całym Mazowszu. - Czy spółka prawa handlowego ma się ograniczać, bo jest nastawiona na zysk? Pacjent wiadomo, że będzie generował straty, ale czy z tego powodu mamy go nie leczyć? Szpitalne Oddziały Ratunkowe przynoszą straty nawet 6 tysięcy dziennie. Spotykam się z dyrektorami szpitali, ze starostami i naprawdę sytuacja jest bardzo trudna w całym lecznictwie szpitalnym. Polityka NFZ jest dla mnie niezrozumiała. Są zalecenia do zatrudniania kolejnych osób, ale nie idą za tym środki finansowe.
- Lekarze ze szpitala mówią wprost, że jest duża grupa pacjentów zaniedbanych medycznie, którzy leczyli się w zakładach POZ, ale nie byli diagnozowani. Póżniej ciężar leczenia tych pacjentów spada na szpitale - tłumaczy Anna Kwiecień.
Za pokryciem strat szpitala było 19 radnych, 4 radnych było przeciw 1 radny wstrzymał się od głosu.
Radni podjęli decyzję, że firmie Rohrbogen w dzierżawę zostanie udostępniony teren ( 8 tys. metrów kw.). Na tym terenie (przy ulicy Ziei i Mroza) ma ma powstać nowa hala produkcyjna. Firma Rohrbogen działa w Radomiu od 2006 roku. Zajmuje się produkcją wyrobów ze stali nierdzewnej. W tej chwili zatrudnia 34 osoby. Budowa nowej hali pozwoliłaby na zatrudnienie kolejnych 15 - 20 osób.
- Jak rysuje się przyszłość sztandarowej imprezy Air Show w Radomiu? - pyta radny Piotr Szprendałowicz, interesuje go także, kiedy zakończy się remont ul. 11 Listopada. Miał zapewnienia, że do końca sierpnia roboty będą zakończone. Wiceprezydent Anna Kwiecień mówi, że telewizja polska podała wczoraj informację, że wojsko zpraszało już za dwa lata na kolejne Air Show.
Damian Maciąg zaprasił na sesję pana Karola Wieczorka z portalu cng.auto, który wypowiada się w sprawie wprowadzenia przez rząd akcyzy na ekologiczne paliwo, jakim są zasilane autobusy MPK.
12:42 Sesja zakończona. Kolejna odbędzie się 30 września.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>
Sesja Rady Miejskiej. Miasto pokryje straty Radomskiego Szpitala Specjalistycznego
Podczas obrad radni rozpatrują m.in. projekt uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki ''Rewitalizacja''. Radni decydują także o pokryciu straty Radomskiego Szpitala Specjalistycznego i o zmianie statutu Domu Pomocy Społecznej Weterana Walki i Pracy.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu