Na gali w Zespole Szkół Muzycznych Oskara Kolberga, poświęconej Maciejowi Glogierowi, Senatorowi II RP i kawalerowi Orderu Św. Grzegorza Wielkiego, oprócz licznie zgromadzonych gości, pojawiła się bliższa i dalsza rodzina Senatora z całej Polski, dla której uroczystość stała się również okazją do rodzinnego zjazdu.
- Zaszczytem dla mieszkańców Radomia i władz miasta, jest tak liczna obecność państwa, którzy na tą chwilę czekaliście aż 73 lata od śmierci Senatora – mówił w czasie otwarcia radny Sławomir Adamiec. – Dla nas tu obecnych bez wątpienia Maciej Glogier był najwybitniejszym obywatelem Radomia w okresie międzywojennych; który wszystkie swoje talenty, zrealizował poprzez tytaniczną i wytrwałą pracę na rzecz naszego miasta i odbudowującej się po I wojnie światowej państwowości polskiej. Jego szczególne zasługi wiążą się bez wątpienia z budową systemu sądownictwa okręgu radomskiego w wolnej Polsce, pracą w Senacie RP w latach 1922 – 1927 oraz udziałem w tworzeniem szkolnictwa i kultury muzycznej Radomia. Ostatecznie zasług Senatora Glogiera zostały nagrodzone nadaniem mu papieskiego Orderu Św. Grzegorza Wielkiego. Dziś dla nas wszystkich, a szczególnie młodych ludzi, jest Senator wzorem wiernej służby Ojczyźnie i oddania rodzinie. Tym bardziej żałować należy, że przez lata komunistycznych rządów, ale i w wolnej Polsce niewielu chciało pamiętać o jego zasługach dla miasta. Dziś władze miasta chcą spłacić ten dług wdzięczności za jego pracę dla Radomia wobec świadomego zacierania i zapomnienia jego osoby. Wierzę, że przyjdzie również chwila, kiedy powstającej dziś obwodnicy południowej miasta, będziemy mogli nadać imię Senatora Macieja Glogiera – podsumował Adamiec.
W imieniu władz miasta odsłonięcia tablicy dokonał wraz z wnuczkami Glogiera, wiceprezydent Radomia Ryszard Fałek, który podkreślił, iż ogrom pacy i dokonań Senatora, pozwalają na wyrażenie opinii, iż w przyszłości powinien on pośmiertnie nosić imię Honorowego Obywatela Radomia.
W drugiej części uroczystej gali w szkole muzycznej został zaprezentowany pierwszy dokumentalny film biograficzny poświęcony Glogierowi (Maciej Glogier 1869 – 1944. Muzyka pod paragrafem) przygotowany przez Jakuba Mitka i radomską Resursę. Goście wieczoru mogli również wysłuchać I Koncertu Fortepianowego e-moll, op. 11 Fryderyka Chopina, w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Szkoły Muzycznej i grającego na fortepianie Marcina Wieczorka. Gospodarz wieczoru, dyrektor ZSM O. Kolberga Robert Pluta, przypomniał również, że w dniu 1 marca przypada rocznica urodzin Chopina (ur. 1810 r.), którego Glogier szczególnie cenił, jako twórcę muzyki narodowej.
O umieszczeniu tablicy poświęconej Glogierowi w radomskiej szkole muzycznej, zdecydowała wiosną 2012 r. Komisja Kultury Rady Miejskiej przyjęła ona wówczas wniosek radnego Adamca, który uzasadniał, że obecna szkoła muzyczna swoimi korzeniami i ciągłością tradycji kształcenia muzycznego w Radomiu, sięga przedwojennej szkoły muzycznej założonej przez Glogiera, spośród której wielu profesorów i byłych uczniów pracowało i współtworzyło radomską szkolę Oskara Kolberga. Senator był również Prezesem Filii Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego Fr. Chopina w Radomiu.
W latach 1922- 1927 Glogier był senatorem i sekretarzem Senatu, członkiem Klubu Chrześcijańsko – Narodowego. W 1928 roku papież Pius XI nadał Maciejowi Glogierowi Order Św. Grzegorza Wielkiego, jeden z najwyższych w precedencji kościelnej i światowej orderów.
Glogier, był współzałożycielem i skarbnikiem radomskiego koła Polskiej Macierzy Szkolnej oraz długoletnim Prezesem Towarzystwa Dobroczynności w Radomiu, Wiceprezesem Towarzystwa Opieki nad Umysłowo Chorymi i V. Prezesem Komitetów Obywatelskich. Pracę pedagogiczną Glogier prowadził ze szczególnym zamiłowaniem, poprzez wykłady z ekonomii i prawa w radomskich szkołach męskich i żeńskich. Ogłosił również drukiem podręcznik szkolny do nauki ekonomii; „Elementarny wykład ekonomii społecznej dla użytku szkół handlowych” (1911).
W 1914r. Maciej Glogier zamieszkał wraz z rodziną w pięknej kamienicy (obecnie ul. Sienkiewicza 12), zaprojektowanej przez Józefa Piusa Dziekańskiego i wybudowanej dla niego (w 2008 r. w rejestrze zabytków Radomia).
PS: Szerzej o życiu i dokonaniach Senatora Glogiera, na radom24.pl tutaj .