Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Sarkofag z mumią Faraona w Radomiu!

mg, Muzeum Jacka Malczewskiego 2013-12-18 08:41:00

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, we współpracy z Farmą Iluzji sp. z o.o. zapraszają radomian na multimedialną wystawę rozrywkowo-edukacyjną pt. Świat Faraonów.

Świat faraonów – jedyny w Polsce, zrealizowany w nowatorskiej konwencji projekt, łączący wystawę z widowiskiem. Operując elementami show, światłem, dźwiękiem oraz efektami wzbudzającymi grozę i zaskoczenie, przekracza granicę tradycyjnego wystawiennictwa.

Wystawa „Świat faraonów” jest wydarzeniem z zakresu mixed media, będąc absolutnym pionierem tego nurtu w Polsce. Można tu przeżyć fascynujące spotkanie z egipskimi bogami i mumiami, odkryć tajemnicę legendy o klątwie faraona, stanąć twarzą w twarz z mumią i uczestniczyć w budzących fascynacje rytuałach mumifikacji. Tu każdy może stać się odkrywcą, naukowcem, uczestnikiem wykopaliska czy uczniem w szkole hieroglifów!

Świat faraonów, to przedsięwzięcie prezentujące niezwykłe bogactwo egipskiej sztuki i rzemiosła. Ponad 200 wiernie odtworzonych eksponatów, pokazuje zarówno świat bogów jak i codzienne życie starożytnych Egipcjan. Wykonane z dużym pietyzmem kopie: maski Tutenchamona, popiersia Nefretete, posągów bóstw i władców, precjozów sztuki jubilerskiej przypominają o niegdysiejszej potędze egipskiej cywilizacji. Stroje, peruki i narzędzia codziennego użytku przybliżają zwykłe, toczące się przed tysiącami lat życie. Ilustracje scen z grobowców i papirusów są cennym źródłem informacji o państwie faraonów. W ciekawej formie przybliżają zwiedzającym starożytny Egipt i zamieszkujących go ludzi.

Inscenizacja rytuałów mumifikacyjnych pozwala zwiedzającym dostrzec w mumii nie tylko eksponat muzealny lecz ciało człowieka, poddane po śmierci licznym zabiegom mającym na celu zapewnienie mu wiecznego życia wśród bliskich i bogów.

Świat faraonów to wydarzenie łączące w sobie funkcje edukacyjną i widowiskową. Będąc świetnym źródłem wiedzy o starożytnym Egipcie jest również doskonałą rozrywką, wywołującą sporo emocji,  tak dla dorosłych jak i dla dzieci.

Najciekawsze pozycje Świata Faraonów:

• Złota maska Tutenchamona
• Popiersie Nefretete
• Pektorał księżniczki Sathathorjunet
• Posągi bogów i faraonów
• Sarkofag
• Rydwan i broń
• Malowidła z egipskich grobowców
• Kolekcja biżuterii
• Naczynia kosmetyczne
• Narzędzia rolnicze
• Urny kanopskie

Właścicielem wystawy jest Farma Iluzji sp. z o.o. www.farmailuzji.pl, pieczę merytoryczną nad projektem objął prof. dr hab. Karol Myśliwiec*, Dyrektor Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej, Polskiej Akademii Nauk.

* Karol Myśliwiec, (ur. 1943) egiptolog. Ukończył archeologię śródziemnomorską na Uniwersytecie Warszawskim w 1967 r. Tytuł profesora otrzymał w 1987 r. Pracował od 1969 roku na wykopaliskach w Egipcie (Aleksandria, Deir el-Bahari) i Syrii (Palmyra). Brał także udział w wykopaliskach niemieckich w świątyni faraona Seti I w Gurna (Teby Zachodnie) oraz w Minszat Abu Omar (Delta Nilu). Od 1985 do 1995 roku kierował polsko-egipskimi wykopaliskami ratunkowymi w Tell Atrib (Delta Nilu), zaś od 1987 r. kieruje polsko-egipską misją archeologiczną w Sakkarze. Od 1982 r. jest dyrektorem Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej Polskiej Akademii Nauk. Ważniejsze publikacje: Le portret royal dans le bas-relief du Nouvel Empire, Varsovie 1976 (rozprawa doktorska); Święte znaki Egiptu,  Warszawa 1990; Eros nad Nilem, Warszawa 1998.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy?  POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych