Jak przekonuje dyrektor radomskiego Sanepidu, Lucyna Wiśniewska, często tych zatruć możemy uniknąc stosując własciwe zasady higieny i przechowywania żywności.
Jak powszechnie wiadomo, zatrucia charakteryzują się najczęściej gorączką, uczuciem rozbicia, wymiotami, biegunkami i bólem brzucha.
Aby uniknąć tych nieprzyjemnych objawów należy przede wszystkim zadbać o częste i dokładne mycie rąk ciepłą woda i mydłem. Bardzo ważne jest także sprawdzanie terminu ważności produktów, zwłaszcza świeżości wędlin i ich odpowiednie przechowywanie. Pamiętajmy, że w fioliowych opakowaniach żywność, która nie ma dostępu powietrza szybciej się psuje.
- Ważne jest także, aby zwrócić uwagę na przechowywanie surowego mięsa, które nie powinno mieć styczności z żadnym innym pożywieniem w lodówce. Nie można dopuścić do tego, by z surowego mięsa kapała woda na inne produkty - tłumaczy dyrektor Wiśniewska.
Koniecznością jest również mycie wszystkich owoców (także tych miękkich) i warzyw.
Stosujmy się do tych zasad, ponieważ większości zatruć możemy uniknąć. Jednak statystyki wyraźnie pokazują rosnąca liczbę zatruć pokarmowych, których w ubiegłym roku zgłoszono 836, a w biężącym już 1070.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? DOŁĄCZ DO NAS FACEBOKU. ZRÓB TO TERAZ >>>
Sanepid ostrzega: uważajmy na to, co jemy
W okresie letnim Sanepid notuje zwiększoną liczbę zatruć pokarmowych, co ma związek z wysokimi temperaturami, jakie panują latem i ogólnym rozluźnieniem jakie nas dopada w tym czasie.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu