To kolejny krok w rozwoju placówki zauważa marszałek Adam Struzik. – Radomskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego to szkoła z tradycjami, w której od 63 lat kształcą się słuchacze w zawodach medycznych i społecznych. To prawdziwa kuźnia profesjonalnych pracowników ochrony zdrowia, dlatego systematycznie ją wspieramy. W 2015 r. zmodernizowaliśmy budynek przy Placu Starego Miasta 10, który dziś jest wizytówką placówki. Teraz przyszła kolej na rozbudowę głównej siedziby szkoły właśnie przy ul. Kelles-Krauza 3. To potrzebna inwestycja, która przyniesie wiele korzyści zarówno tych ekonomicznych, edukacyjnych, jak i ekologicznych.
Zgodnie z przygotowaną koncepcją nowy „Medyk” będzie posiadał najnowsze rozwiązania architektoniczne i technologiczne – To będzie placówka na miarę XXI w. – podkreśla wicemarszałek Rafał Rajkowski. – Stawiamy na energooszczędność, zieloną architekturę, wykorzystanie wody deszczowej i oczywiście ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami. Chcemy stworzyć miejsce, które stanie się kolejną wizytówką Radomia nie tylko architektoniczną, ale przede wszystkim dydaktyczną. Nowy budynek to nie tylko nowe mury, ale też sprzęt i możliwości.– dodaje
NOWE POWIERZCHNIE
Agnieszka Stolarczyk, dyrektor CKZiU w Radomiu podkreśla, że proponowana modernizacja budynku zakłada uzyskanie 3847 m² powierzchni użytkowej, co zwiększy obecną powierzchnię szkoły o dodatkowe 1463 m². – Wszystkie pracownie zaprojektowane są zgodnie z przepisami sanitarno-epidemiologicznymi i odzwierciedlają rzeczywiste warunki pracy w zawodach medycznych. W projekcie uwzględniono pomieszczenia do indywidualnej pracy nauczycieli na każdym piętrze, funkcjonalny pokój nauczycielski z możliwością odpoczynku, przygotowania i spożycia posiłku, wygodne fotele na korytarzach, przestronne sale wykładowe oraz pracownie symulujące nowoczesne sale szpitalne, gdzie słuchacze uczą się w zawodzie opiekuna medycznego. Koncepcja zakłada zastosowanie zielonych technologii, wykorzystanie żywej roślinności, zielonych ścian tworzących naturalne płuca budynku. Poza tym zielony dach będzie stanowił atrakcyjna przestrzeń dla rekreacji, inspirujących zajęć i integracji słuchaczy.
EKOLOGICZNIE I NOWOCZEŚNIE
Spośród nowoczesnych rozwiązań ekologicznych zastosowanych w budynku na uwagę zasługuje recykling wody z instalacji sanitarnej, co pozwoli wykorzystać i zagospodarować deszczówkę do utrzymania zieleni budynku. W projekcie zaplanowano również wykorzystanie energii odnawialnej poprzez zastosowanie paneli słonecznych i systemu odzyskiwania ciepła z wentylacji.
Zdaniem radnego województwa Tomasza Śmietanki realizacja tego projektu to inwestycja w przyszłość placówki. – Powstanie wyjątkowa, nowocześnie wyposażona szkoła, dostępna dla wszystkich. Ogromnym atutem tej koncepcji jest uwzględnienie potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Windy, oznaczenia na posadzkach czy sale wykładowe wyposażone w odpowiednie nagłośnienie to tylko niektóre plusy tego projektu.
NOWE SKRZYDŁO
W ramach inwestycji planowane jest wybudowanie nowego skrzydła oraz generalny remont istniejącego już budynku szkoły. Projekt uwzględnia również budowę parkingu podziemnego. W trakcie prac zastosowana zostanie inteligentna technologia rozbiórki, która pozwoli na ponowne wykorzystanie odzyskanych materiałów. Prezentowany budynek będzie miał pięć kondygnacji oraz nowoczesną aulę w formie łącznika. Dodatkowe powierzchnie umożliwią powstanie nowych pomieszczeń dydaktycznych w tym: sal wykładowych, pracowni praktycznej nauki zawodu oraz pomieszczeń socjalnych i sanitarnych, służących realizacji celów statutowych szkoły.
Radny województwa Leszek Przybytniak, przewodniczący Komisji Rolnictwa i Terenów Wiejskich w mazowieckim sejmiku zauważa, że radomski „Medyk” będzie placówką przyjazną nie tylko środowisku, ale przede wszystkim atrakcyjną dla słuchaczy i kadry pedagogicznej. – Wprawdzie na efekty tego projektu musimy jeszcze trochę poczekać, ale już dziś wiemy, że słuchacze będą uczyć się w pracowniach odzwierciedlających rzeczywiste warunki pracy w zawodach medycznych. Takie rozwiązania są przyszłością edukacji medycznej i cieszę się, że będą dostępne właśnie tu, w Radomiu.
Obecnie w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego 321 słuchaczy uczy się na 10 kierunkach: technik elektroradiolog, technik masażysta, asystentka stomatologiczna, higienistka stomatologiczna, opiekun medyczny, opiekunka dziecięca, technik sterylizacji medycznej, technik farmaceutyczny, technik usług kosmetycznych oraz podolog. Prowadzone są również Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe. Zajęcia dydaktyczne realizowane są w 17 oddziałach w Medycznej Szkole Policealnej oraz w 5 Kwalifikacyjnych Kursach Zawodowych w Centrum Kształcenia Ustawicznego.