110 lat temu, w miejscu, gdzie teraz działa "Samochodówka", powstała Miejska Szkoła Rzemieślnicza. I tak się zaczęło. W 1989 roku szkoła przyjęła nazwę Zespołu Szkół Samochodowych, a od niedawna placówce patronuje rotmistrz Witold Pilecki.
Piękny, piętrowy budynek z czerwonej cegły, zlokalizowany w samym centrum Radomia, wyróżnia się wśród nowoczesnego otoczenia. Bliskość parku "Leśniczówka" sprawia, że szkoła tonie w zieleni. Szkoła posiada własne bezpłatne warsztaty szkolne, dwie sale gimnastyczne, siłownię, boisko szkolne, radiowęzeł, dwie nowoczesne pracownie komputerowe, dobrze wyposażoną bibliotekę szkolną z multimedialnym centrum informacji oraz stołówkę. Prowadzone są zajęcia pozalekcyjne: SKS, Szkolny Klub Europejski, Klub Kartingowy, Koło Żeglarskie, Koło Dziennikarskie, Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne oraz Klub Honorowych Dawców Krwi. Ponadto lekcje wychowania fizycznego w klasach pierwszych odbywają się na basenie "Orka". Zespół Szkół Samochodowych zyskał status "Szkoły z klasą", placówka jest bezpieczna dla uczniów, posiada własny monitoring i ochronę.
Szkoła kończy w tym roku 110 lat. Ryszard Fałek, wiceprezydent Radomia odpowiedzialna za oświatę stwierdził, że "Samochodówka" jest wizytówką Radomia.
- Jesteśmy dumni z tej szkoły. 100 lat to piękna rocznica, ale 110 lat to już duma - mówi wiceprezydent Fałek. - Zawsze do szkoły samochodowej uczęszczała najlepsza młodzież, podobnie jak do Elektronika. "Samochodówka" to prestiż. Stąd wychodzą fachowcy. Jako władza miasta musimy spowodować, by w każdej szkole zawodowej był nowoczesny sprzęt. Musimy iść z duchem czasu - dodaje.
Anna Stańczyk, dyrektorka ZSS, jest dumna z uczniów szkoły, z ich osiągnięć. Być może już niebawem w "Samochodówce" powstanie nowy profil - mechanika lotnicza.
- "Samochodówka" jest jedną z najstarszych szkół w Radomiu i trzeba o tym mówić. Dużo uczniów wyróżniając się z tłumu, zasłynęło w Polsce czy na Mazowszu. Przecież sam prezydent Radomia, Andrzej Kosztowniak, kończył tę szkołę. Nasza placówka nie może narzekać na frekwencję, mimo niżu demograficznego. Zawsze mamy komplet uczniów, którzy chcą wiedzieć więcej. Być może powstanie u nas nowy profil, mechanika lotnicza. Czekamy na odpowiedź z ministerstwa. Chcielibyśmy wystartować z tym profilem już we wrześniu - mówi Anna Stańczyk.
Leszek Ruszczyk, wicemarszałek mazowiecki, wpisał się do księgi pamiątkowej szkoły. Czego życzył jubilatce?
- "Samochodówce" życzyłem dalszego rozwoju, bo ta szkoła zawsze była elitarna. Nauczycielom życzyłem cierpliwości i satysfakcji z pracy, a uczniom dumy z uczęszczania do tej szkoły, bo ona uczy nie tylko przedmiotów, ale również odpowiedzialności - powiedział wicemarszałek Ruszczyk.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>