Święcenia biskupie to jedna z piękniejszych liturgii Kościoła. - Bp Turzyński tuż po nominacji powiedział, że Radom ma dobrych i pięknych ludzi. Chcę wszystkich zaprosić do udziału w uroczystości, w ramach wdzięczności za te słowa – mówi ks. dr Jarosław Wojtkun, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu.
Biskup pomocniczy wspomaga w zarządzaniu diecezją, doradza w trudnych sprawach biskupa ordynariusza. Jego zadaniem jest także katechizacja, uświęcanie w kościele, kierowanie wspólnotą kościoła, odpowiada on także za nieomylny przekaz wiary.
Jak każdy biskup, także Piotr Turzyński ma swój herb. To rodzaj profilu posługi biskupiej, według którego będzie realizowana jego misja.
- Herb biskupa nominata nawiązuje stylistyką do herbu Jana Pawła II, w nieco odnowionej wersji. Bp Piotr interpretuje to w ten sposób, że papież Jan Paweł II bardzo mocno naznaczył jego życie. W miejscu litery „M” znajduje się figura Matki Bożej z Centrum Ruchu Światło-Życie w Krościenku. Ten ruch bardzo naznaczył i dalej naznacza formację kapłańską biskupa Piotra. To tam wzrastał do biskupstwa – wyjaśnia ks. Wojtkun.
Na swoje zawołanie bp Turzyński wybrał „Ecclesia Mater, Mater Ecclesiae”. W 1982 roku było to zawołanie roku formacji oazowej, a także rok, gdy bp Turzyński wstępował do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu.
Uroczystości święceń biskupich będzie przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestino Migliore. Towarzyszyć mu będą abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, i bp Henryk Tomasik.
Obrzęd święceń rozpocznie się po Ewangelii hymnem „Veni Creator”. Podczas uroczystości zostanie przedstawiony kandydat, zostanie odczytana bulla nominacyjna, biskup elekt złoży także uroczyste przyrzeczenie. Ponadto odbędzie się modlitwa święceń oraz namaszczenie głowy. Nowy biskup otrzyma pierścień. Na koniec mszy świętej biskup pobłogosławi wszystkich przybyłych.
Każdy z elementów sakry będzie opatrzony komentarzem. Rolę komentatora otrzymał ks. Dariusz Kowalczyk z Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Wszyscy przybyli na uroczystość otrzymają książeczkę z dokładnym opisem występujących po sobie elementów oraz tekstami pieśni.
W związku z sobotnimi uroczystościami od godz. 9.30 będzie zamknięta dla ruchu część ul. Mickiewicza (w pobliżu katedry oraz Parku im. Tadeusza Kościuszki) ze względu na rezerwacje miejsc parkingowych dla przybyłych gości. Ruchem w tym rejonie będzie kierować policja oraz straż miejska. Uroczystość rozpocznie się o godz. 11 w katedrze pw. Opieki NMP w Radomiu. Transmisja na żywo w Telewizji Dami oraz Radiu Plus Radom.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>