Celem głównym projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej było stworzenie przejrzystego i efektywnego systemu zarzadzania radomską oświatą przy wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań technologii informatycznych. Efektem wdrożenia ma być m.in. wzrost poziomu wykorzystania technik oraz technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT), poprawa efektywności, wydajności i jakości zarządzania placówkami oświatowymi.
- Jesteśmy pierwszym miastem w Polsce, które wprowadza tak szeroko ten system. To jest coś z czego jako radomianie możemy być dumni - mówi prezydent Andrzej Kosztowniak.
- Projekt ten był niezmiernie trudny przede wszystkim ze względu na czas jego realizacji. W efekcie doprowadził do tego, że te firmy, które dotychczas ze sobą konkurowały zaczęły współpracować, by dostarczyć wyrafinowanych i nowoczesnych narzędzi do zarządzania oświatą nie tylko w zakresie mozliwości analizowania postępów dzieci, ale także całkowitej obsługi finansowej, kadrowej i każdego aspektu zarządzania oświatą - tłumaczy prezydent.
Ten system to pierwszy element zarządzania miastem jako korporacją. Władze miasta maiją nadzieję, że pozwoli on na tańsze, a na pewno lepsze zarządzanie tym bardzo istotnym obszarem, jaki stanowi oświata.
A jest to obszar rzeczywiście niebagatelny, bowiem wydatki na oświatę stanowią blisko 40 procent budżetu miasta, czyli wszystkich wydatków miejskich. System obejmie 97 placówek oświatowych, które zatrudniają 4358 nauczycieli. Jeśli uwzględnić rodziców, którzy będą mogli korzystać z systemu – to otrzymujemy sięgającą 100 tysięcy liczbę osób, które będą z nim miały do czynienia. Radom jest pierwszym miastem w Polsce wprowadzającym zintegrowany system zarządzania oświata na taką skalę – we wszystkich jednostkach oświatowych w mieście.
- Zakończyliśmy pierwszy, bardzo istotny etap zależący od nas jako organu prowadzącego, związany z dostarczeniem odpowiedniego oprogramowania i wyposażenia placówek oświatowych, oznaczającego dla gminy zakup 200 komputerów stacjonarnych i 100 urządzeń wielofunkcyjnych – mówi sekretarz miasta Rafał Czajkowski, nadzorujący prace zespołu wdrażającego zintegrowany system zarządzania oświatą. - Teraz ten system będzie wypełniany treścią w szkołach i od tego, jak zostanie to zrobione, będzie zależało powodzenie całego naszego przedsięwzięcia – dodaje.
Plany zaś są takie, że od września we wszystkich szkołach ma zacząć funkcjonować dziennik elektroniczny, pozwalający na wgląd rodziców w postępy dziecka w nauce i kontrolę jego obecności w szkole. Od stycznia 2015 roku powinna już być prowadzona elektroniczna księgowość w placówkach, pozwalająca na wgląd w finanse oświaty i strukturę zatrudnienia z poziomu Wydziału Budżetu i Wydziału Edukacji. Od wiosny normą stanie się elektroniczny nabór do przedszkoli i szkół.
Oprogramowanie zapewniające obsługę zintegrowanego systemu zarządzania oświatą na terenie Gminy Miasta Radomia dostarczyło konsorcjum firm Vulcan (Wrocław) i Librus (Katowice), które wygrało ogłoszony przez gminę przetarg, oferując za swoje usługi za kwotę około 4,1 mln. Projekt jest współfinansowany przez UE ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>
Rusza Zintegrowany System Zarządzania Oświatą
Według prezydenta - to największy projekt, jaki dotychczas był w Radomiu realizowany. Obejmie on swoim zasięgiem 40 tysięcy dzieci i młodzieży oraz 97 placówek edukacyjnych, a także Urząd Miejski.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu